Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Slovensko

Včasná diagnostika a liečba osteoporózy môžu zabrániť skorým úmrtiam

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Osteoporóza je ochorenie dospelých, ktoré vzniká už v detstve. Odborníci preto pripomínajú dôležitosť prevencie a apelujú na dodržiavanie správnej životosprávy.

Bratislava 12. októbra (TASR) - Včasná diagnostika a liečba osteoporózy môžu zabrániť skorým úmrtiam v dôsledku zlomeniny. Dôležitá je tiež prevencia v podobe vápnika a vitamínu D. Pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy, ktorý pripadá na 20. októbra, to pripomína Spoločnosť pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Upozorňuje, že počet osteoporotických zlomenín sa bude na Slovensku v najbližšej dobe zvyšovať.

"Chýbajúca liečba pacientov po osteoporotických zlomeninách je u nás alarmujúca. S očakávaným starnutím populácie sa nevyhneme nárastu výskytu tohto typu zlomenín. Včasná diagnostika pacientov a zahájenie liečby môžu pritom redukovať klinickú aj ekonomickú záťaž," priblížil prezident spoločnosti Juraj Payer. Kým v roku 2019 mala osteoporóza na svedomí 76.000 zlomenín, v roku 2034 to bude podľa odborníkov pravdepodobne až 101.000.

Osteoporóza je ochorenie dospelých, ktoré vzniká už v detstve. Odborníci preto pripomínajú dôležitosť prevencie a apelujú na dodržiavanie správnej životosprávy. Hlavnú úlohu zohráva najmä dostatočný prísun vápnika, ideálne v kombinácii s vitamínom D.

"Vstrebávanie vápnika je najvyššie v období rastu. Deti mladšie ako dva roky by preto mali vypiť dva poháre plnotučného mlieka, staršie deti tri poháre polotučného mlieka denne," vysvetlila prednostka Detskej kliniky Lekárskej fakulty (LF) Univerzity Komenského (UK) a Národného ústavu detských chorôb Bratislava Ľudmila Podracká. U detí, ktoré mlieko odmietajú, odporúča zabezpečiť potrebné množstvo vápnika konzumáciou jogurtov, tvarohu, syrov, kelu či rýb.

Odborníci tiež pripomínajú, že riziko pádov a následných zlomenín ovplyvňuje okrem kvality kostí aj kvalita svalov. "Vitamín D má pozitívny vplyv nielen na hospodárenie s vápnikom, ale práve na svalovú silu, balans a svalovú koordináciu, čím znižuje riziko pádov a zlomenín," doplnil lekár V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava Peter Jackuliak.