< sekcia Slovensko

VEĽKÝ PREHĽAD: Toto boli doterajšie vlády Slovenska

Na snímke prvé vystúpenie premiéra Roberta Fica (v popredí) pred členmi svojho kabinetu po vymenovaní v Prezidentskom paláci v Bratislave 4.apríla 2012. Zľava minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nestraník) , minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nestraník) , minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) , minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nestraník) a minister obrany Martin Glváč (Smer-SD).Zadný rad zľava - minister životného prostredia Ján Žiga (Smer-SD) , minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) a minister kultúry Marek Maďarič. Foto: TASR/Vladimír Benko
Prvé stretnutie poslancov NR SR a vlády SR v novej Slovenskej republike za účasti diplomatického zboru a zahraničných hostí otvoril 1. januára 1993 v Bratislave podpredseda NR SR Peter Weiss. Na archívnej snímke zľava Július Tóth, Roman Kováč, Vladimír Mečiar, Milan Kňažko, v druhom rade zľava Dušan Slobodník, Viliam Soboňa, Jozef Zlocha, Roman Hofbauer, Ľubomír Dolgoš, vzadu zľava Ladislav Polka, Hvezdoň Kočtúch, Peter Weiss, Augustín Marián Húska, úplne vzadu Pavol Koncoš. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Zmluvu o vytvorení vládnej koalície podpísali 11. decembra 1994 v bratislavskom Dome športu predsedovia Roľníckej strany Slovenska Pavol Delinga, Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar, Slovenskej národnej strany Ján Slota a Združenia robotníkov Slovenska Ján Ľupták. Práve Ľupták inicioval prvé slovenské referendum. Foto: TASR
Mikuláš Dzurinda (vpravo) a Ľudovít Černák /vľavo/ 26. septembra 1998 v Bratislave reagujú na zverejnenie volebných prognóz. Foto: Ivan Majerský/TASR
Vláda Slovenskej republiky sa 16. októbra 2002 v Bratislave zišla na 1. schôdzi, na ktorej rokovala pod vedením Mikuláša Dzurindu. Na snímke členovia vlády. Foto: Vladimír Benko/TASR
Na archívnej snímke zľava Ján Figeľ, Iveta Radičová a Ivan Mikloš Foto: TASR/Štefan Puškáš
Na snímke stranícky kolegovia vyhadzujú nad seba predsedu SMERu-SD Roberta Fica v centrále strany v Bratislave počas volebnej noci 11. marca 2012. Foto: TASR

Pozrite si veľký prehľad všetkých vlád Slovenska od roku 1992 až do 2016.

Bratislava 23. marca (TASR/Teraz.sk) - Prezident Slovenskej republiky (SR) Andrej Kiska vymenoval členov nového vládneho kabinetu SR. Pozrite si prehľad vlád Slovenskej republiky od roku 1992 do 2016.

Prehľad vlády Slovenskej republiky od 24. júna 1992 do 15. marca 1994:



predseda vlády SR:
Vladimír Mečiar (Hnutie za demokratické Slovensko - HZDS)

prvý podpredseda vlády SR:
Roman Kováč (HZDS)

podpredsedovia vlády SR:

Milan Kňažko (HZDS) - od 24. júna 1992 do 25. februára 1994
Marián Andel (Slovenská národná strana - SNS) - od 10. novembra 1993
Sergej Kozlík (HZDS) - od 10. novembra 1993
Jozef Prokeš (SNS) - od 10. novembra 1993

minister hospodárstva SR:
Ľudovít Černák (SNS) - od 24. júna 1992 do 19. marca 1993
Jaroslav Kubečka (HZDS) - od 19. marca 1993 do 10. novembra 1993
Ján Ducký (HZDS) - od 10. novembra 1993

minister financií SR:
Július Tóth (HZDS)

minister dopravy a spojov SR:
Roman Hofbauer (HZDS)

minister poľnohospodárstva a výživy SR:
Peter Baco (HZDS)

ministerstvo vnútra SR:
Jozef Tuchyňa (HZDS)

minister kontroly SR:
Roman Kováč (HZDS) povereným riadením ministerstva kontroly do 15. februára 1993

minister obrany SR:
Imrich Andrejčák (HZDS) - od 16. marca 1993

minister spravodlivosti SR:
Katarína Tóthová (HZDS)

minister medzinárodných vzťahov SR:
Milan Kňažko (HZDS) - od 24. júna 1992 do 19. marca 1993
Jozef Moravčík (HZDS) - od 19. marca 1993

minister práce a sociálnych vecí SR:
Oľga Keltošová (HZDS)

minister školstva SR:
Dušan Slobodník (HZDS) - od 24. júna 1992 do 26. septembra 1992
Matúš Kučera (HZDS) - od 26. septembra 1992 do 22. júna 1993
Roman Kováč (HZDS) - od 22. júna 1993 do 10. novembra 1993
Jaroslav Paška (SNS) - od 10. novembra 1993

minister kultúry SR:
Dušan Slobodník (HZDS)

minister zdravotníctva SR:
Viliam Soboňa (HZDS) - od 24. júna 1992 do 24. novembra 1993
Irena Belohorská (HZDS) - od 24. novembra 1993

minister pre správu a privatizáciu národného majetku SR:
Ľubomír Dolgoš (HZDS) od 24. júna 1992 do 22. júna 1993
Vladimír Mečiar (HZDS) poverený viesť ministerstvo od 22. júna 1993

.

Prehľad vlády Slovenskej republiky od 15. marca 1994 do 13. decembra 1994:

predseda vlády SR:
Jozef Moravčík (Demokratická únia Slovenska - DEÚS)

podpredseda vlády SR pre legislatívu:
Ivan Šimko (Kresťanskodemokratické hnutie - KDH)

podpredseda vlády SR pre neekonomické rezorty:
Roman Kováč (DEÚS)

podpredseda vlády SR pre hospodárstvo:
Brigita Schmögnerová (Strana demokratickej ľavice - SDĽ)

minister hospodárstva SR:
Peter Magvaši (SDĽ)

minister financií SR:
Rudolf Filkus (DEÚS)

minister dopravy, spojov a verejných prác SR:
Mikuláš Dzurinda (KDH)

minister pôdohospodárstva SR:
Pavel Koncoš (SDĽ)

minister vnútra SR:
Ladislav Pittner (KDH)

minister obrany SR:

Pavol Kanis (SDĽ)

minister spravodlivosti SR:

Milan Hanzel (SDĽ)

minister zahraničných vecí SR:
Eduard Kukan (DEÚS)

minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
Július Brocka (KDH)

minister školstva a vedy SR:
Ľubomír Harach (SDĽ)

minister kultúry SR:
Ľubomír Roman (KDH)

minister zdravotníctva SR:
Tibor Šagát (DEÚS)

minister pre správu a privatizáciu národného majetku SR:
Milan Janičina (Národno-demokratická strana – Nová alternatíva NDS)

minister životného prostredia SR:
Juraj Hraško (SDĽ)


prehľad vlády Slovenskej republiky od 13. decembra 1994 do 30. októbra 1998


predseda vlády SR:
Vladimír Mečiar (Hnutie za demokratické Slovensko - HZDS)

podpredseda vlády SR pre legislatívu:
Katarína Tóthová (HZDS)

podpredseda vlády SR pre ekonomickú integráciu:
Sergej Kozlík (HZDS)

podpredseda vlády SR pre sociálny a duchovný rozvoj:
Jozef Kalman (Združenie robotníkov Slovenska - ZRS)

minister hospodárstva SR:
Ján Ducký (HZDS) - od 13. decembra 1994 do 27. augusta 1996
Karol Česnek (HZDS) - od 27. augusta 1996 do 27. februára 1998
Milan Cagala (HZDS) - od 27. februára 1998

minister zahraničných vecí SR:
Juraj Schenk (HZDS) - od 13. decembra 1994 do 27. augusta 1996
Pavol Hamžík (HZDS) - od 27. augusta 1996 do 11. júna 1997
Zdenka Kramplová (HZDS) - od 11. júna 1997 do 6. októbra 1998
Jozef Kalman (ZRS) - od 6. októbra 1998

minister obrany SR:
Ján Sitek (Slovenská národná strana - SNS)

minister vnútra SR:
Ľudovít Hudek (HZDS) - od 13. decembra 1994 do 27. augusta 1996
Gustáv Krajči (HZDS) - od 27. augusta 1996

minister financií SR:
Sergej Kozlík (HZDS) - od 13. decembra 1994 do 14. januára 1998
Miroslav Maxon (Nová agrárna strana NAS) - od 14. januára 1998

minister kultúry SR:
Ivan Hudec (HZDS)

minister pre správu a privatizáciu národného majetku SR:
Peter Bisák (ZRS)

minister zdravotníctva SR:
Ľubomír Javorský (HZDS)

ministerka školstva a vedy SR:
Eva Slavkovska (SNS)

minister spravodlivosti SR:
Jozef Liščák (ZRS)

ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
Oľga Keltošová (HZDS) - od 13. decembra 1994 do 27. februára 1998
Vojtech Tkáč (HZDS) - od 27. februára 1998

minister životného prostredia SR:

Jozef Zlocha (HZDS)

minister pôdohospodárstva SR:

Peter Baco (HZDS)

minister dopravy, pôšt a telekomunikácií:
Alexander Rezeš (HZDS) - od 13. decembra 1994 do 15. apríla 1997
Ján Jasovský (HZDS) - od 16. apríla 1997

minister výstavby a verejných prác SR:
Ján Mráz (ZRS)

.

prehľad vlády Slovenskej republiky od 30. októbra 1998 do 15. októbra 2002.


predseda vlády SR:
Mikuláš Dzurinda (Slovenská demokratická koalícia–SDK/Slovenská demokratická a kresťanská únia - SDKÚ) 

podpredseda vlády SR pre ekonomiku:

Ivan Mikloš (SDK/SDKÚ)

podpredseda vlády SR pre legislatívu:
Ľubomír Fogaš (Strana demokratickej ľavice – SDĽ)

podpredseda/kyňa vlády SR pre európsku integráciu:
Mária Kadlečíková (Strana občianskeho porozumenia – SOP) od 30. októbra 1998 do 4. mája 2001
Pavol Hamžík (SOP) od 30. mája 2001 do 15. októbra 2002

podpredseda vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj: 
Pál Csáky (Strana maďarskej komunity – SMK)

minister zahraničných vecí SR: 

Eduard Kukan (SDK/SDKÚ)

minister hospodárstva SR: 
Ľudovít Černák (SDK) od 30. októbra 1998 do 20. októbra 1999
Ľubomír Harach (SDK) od 21. októbra 1999 do 15. októbra 2002

minister obrany SR:
Pavol Kanis (SDĽ) od 30. októbra 1998 do 2. januára 2001
Jozef Stank (SDĽ) od 2. januára 2001 do 15. októbra 2002

minister vnútra SR:
Ladislav Pittner (SDK/SDKÚ) od 30. októbra 1998 do 14. mája 2001
Ivan Šimko (SDKÚ) od 14. mája 2001 do 15. októbra 2002

minister/ka financií SR:
Brigita Schmögnerová (SDĽ) od 30. októbra 1998 do 29. januára 2002
František Hajnovič (SDĽ) od 29. januára 2002 do 15. októbra 2002

minister kultúry SR:

Milan Kňažko (SDK/SDKÚ)

ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR:
Mária Machová (SOP)

minister zdravotníctva SR:
Tibor Šagát (SDK) od 30. októbra 1998 do 10. júla 2000
Roman Kováč (SDK) od 10. júla 2000 do 15. októbra 2002

minister školstva SR:

Milan Ftáčnik (SDĽ) od 30. októbra 1998 do 18. apríla 2002
Peter Ponický (SDĽ) od 18. apríla 2002 do 15. októbra 2002

minister spravodlivosti SR:
Ján Čarnogurský (SDK)

minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
Peter Magvaši (SDĽ)

minister životného prostredia SR:
László Miklós (SMK)

minister pôdohospodárstva SR:
Pavel Koncoš (SDĽ)

minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR:

Gabriel Palacka (SDK) od 30. októbra 1998 do 11. augusta 1999
Jozef Macejko (SDK/SDKÚ) od 12. augusta 1999 do 22. júna 2002
Ivan Mikloš (SDK/SDKÚ) od júna 2002 do 15. októbra 2002

minister výstavby a regionálneho rozvoja SR:
István Harna (SMK)

.

prehľad vlády Slovenskej republiky od 16. októbra 2002 do 4. júla 2006


predseda vlády SR:
Mikuláš Dzurinda (Slovenská demokratická a kresťanská únia – SDKÚ/Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana - SDKÚ–DS)

podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny: 
Pál Csáky (Strana maďarskej komunity – SMK)

podpredseda vlády SR:
Ivan Mikloš (SDKÚ/SDKÚ–DS)
Daniel Lipšic (Kresťanskodemokratické hnutie – KDH) od 16. októbra 2002 do 8. februára 2006
Robert Nemcsics (Aliancia nového občana – ANO) od 16. októbra 2002 do 9. septembra 2003
Pavol Rusko (ANO) od 23. septembra 2003 do 24. augusta 2005
Jirko Malchárek (ANO) od 4. októbra 2005 do 4. júla 2006

minister hospodárstva SR:
Robert Nemcsics (ANO) od 16. októbra 2002 do 9. septembra 2003
Pavol Prokopovič (SDKÚ/ SDKÚ–DS) zastupujúci minister od 10. septembra 2003 do 23. septembra 2003
Pavol Rusko (ANO) od 23. septembra 2003 do 24. augusta 2005
Ivan Mikloš (SDKÚ/SDKÚ–DS) zastupujúci minister od 24. augusta 2005 do 4. októbra 2005
Jirko Malchárek (ANO) od 4. októbra 2005 do 4. júla 2006

minister financií SR:
Ivan Mikloš (SDKÚ/SDKÚ–DS)

minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR:
Pavol Prokopovič (SDKÚ/SDKÚ–DS)

minister pôdohospodárstva SR:
Zsolt Simon (SMK)

minister výstavby a regionálneho rozvoja SR:

László Gyurovszky (SMK)

minister vnútra SR:
Vladimír Palko (KDH) od 16. februára 2002 do 8. februára 2006
Martin Pado (SDKÚ/SDKÚ–DS) od 8. februára 2006 do 4. júla 2006

minister obrany SR:
Ivan Šimko (SDKÚ/SDKÚ–DS) od 16. októbra 2002 do 24. septembra 2003
Eduard Kukan (SDKÚ/ SDKÚ–DS) zastupujúci minister od 24. septembra 2003 do 10. októbra 2003
Juraj Liška (SDKÚ/SDKÚ–DS) od 10. októbra 2003 do 1. februára 2006
Martin Fedor (SDKÚ/SDKÚ–DS) od 1. februára 2006 do 4. júla 2006

minister/ka spravodlivosti SR:
Daniel Lipšic (KDH) od 16. októbra 2002 do 8. februára 2006
Lucia Žitňanská (SDKÚ/SDKÚ–DS) od 8. februára 2006 do 4. júla 2006

minister zahraničných vecí SR:
Eduard Kukan (SDKÚ/SDKÚ–DS)

minister/ka sociálnych vecí, práce a rodiny SR:

Ľudovít Kaník (SDKÚ/SDKÚ–DS) od 16. októbra 2002 do 17. októbra 2005
Iveta Radičová (SDKÚ/SDKÚ–DS) od 17. októbra 2005 do 4. júla 2006

minister životného prostredia SR:
László Miklós (SMK)

minister školstva SR:
Martin Fronc (KDH) od 16. októbra 2002 do 8. februára 2006
László Szigeti (SMK) od 8. februára 2006 do 4. júla 2006

minister kultúry SR:
Rudolf Chmel (ANO) od 16. októbra 2002 do 24. mája 2005
František Tóth (ANO) od 24. mája 2005 do 5. apríla 2006
Rudolf Chmel (ANO) od 5. apríla 2006 do 4. júla 2006

minister zdravotníctva SR:
Rudolf Zajac (ANO)

.

prehľad vlády Slovenskej republiky od 4. júla 2006 do 8. júla 2010.

predseda vlády SR:
Robert Fico (SMER – sociálna demokracia - SMER-SD)

podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny:
Dušan Čaplovič (SMER-SD)

podpredseda vlády SR:
Robert Kaliňák (SMER-SD)
Ján Mikolaj (Slovenská národná strana - SNS)
Štefan Harabin (Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko - ĽS–HZDS,) od 4. júla 2006 do 23. júna 2009
Viera Petríková (ĽS–HZDS) od 3. júla 2009 do 8. júla 2010

minister vnútra SR:
Robert Kaliňák (SMER-SD)

minister školstva, vedy, výskumu a športu SR:

Ján Mikolaj (SNS)

minister/ka spravodlivosti SR:
Štefan Harabin (ĽS–HZDS) od 4. júla 2006 do 23. júna 2009
Robert Fico (SMER-SD) dočasne poverený riadením od 23. júna 2009 do 3. júla 2009
Viera Petríková (ĽS–HZDS) od 3. júla 2009 do 8. júla 2010

minister hospodárstva SR:
Ľubomír Jahnátek (SMER-SD)

minister financií SR:
Ján Počiatek (SMER-SD)

minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR:
Ľubomír Vážny (SMER-SD)

minister/ka pôdohospodárstva SR:  
Miroslav Jureňa (ĽS–HZDS) od 4. júla 2006 do 28. novembra 2007
Zdenka Kramplová (ĽS–HZDS) od 28. novembra 2007 do 18. októbra 2008
Stanislav Becík (ĽS–HZDS) od 18. októbra 2008 do 16. septembra 2009
Vladimír Chovan (ĽS–HZDS) od 16. septembra 2009 do 8. júla 2010

minister výstavby a regionálneho rozvoja SR:
Marian Janušek (SNS) od 4. júla 2006 do 15. apríla 2009
Igor Štefanov (SNS) od 15. apríla 2009 do 11. marca 2010
Ján Mikolaj (SNS) dočasne poverený riadením od 11. marca 2010 do 30. júna 2010

minister obrany SR:
František Kašický (SMER-SD) od 4. júla 2006 do 30. januára 2008
Jaroslav Baška (SMER-SD) od 30. januára 2008 do 8. júla 2010

minister zahraničných vecí SR:
Ján Kubiš (SMER-SD) od 4. júla 2006 do 26. januára 2009
Miroslav Lajčák (SMER-SD) od 26. januára 2009 do 8. júla 2010

ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
Viera Tomanová (SMER-SD)

minister životného prostredia SR:
Jaroslav Izák (SNS) od 4. júla 2006 do 18. augusta 2008
Ján Chrbet (SNS) od 18. augusta 2008 do 5. mája 2009
Ján Mikolaj (SNS) dočasne poverený riadením od 6. mája 2009 do 20. mája 2009
Viliam Turský (SNS) od 20. mája 2009 do 28. augusta 2009
Dušan Čaplovič (SMER-SD) poverený riadením od 28. augusta 2009 do 28. októbra 2009
Jozef Medveď (SMER-SD) od 29. októbra 2009 do 30. júna 2010

minister kultúry a cestovného ruchu SR:
Marek Maďarič (SMER-SD)

minister zdravotníctva SR:

Ivan Valentovič (SMER-SD) od 4. júla 2006 do 3. júna 2008
Richard Raši (SMER-SD) od 3. júna 2008 do 8. júla 2010


prehľad vlády Slovenskej republiky od 9. júla 2010 do 4. apríla 2012


predsedníčka vlády SR:
Iveta Radičová (Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana - SDKÚ–DS)

1. podpredseda vlády SR:
Ján Figeľ (Kresťanskodemokratické hnutie – KDH)

podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny:
Rudolf Chmel (MOST–HÍD)

podpredseda vlády SR:
Ivan Mikloš (SDKÚ–DS)
Jozef Mihál (Sloboda a Solidarita – SaS)

minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR:
Ján Figeľ (KDH)

minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR:

Jozef Mihál (SaS)

Na archívnej snímke z 13. júna 2010 v Bratislave zľava podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda počas atmosféry v bratislavskej volebnej centrále.
Foto: Štefan Puškáš/TASR
minister financií SR:
Ivan Mikloš (SDKÚ–DS)

minister hospodárstva SR:
Juraj Miškov (SaS)

minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR:

Zsolt Simon (MOST-HÍD)

minister vnútra SR:
Daniel Lipšic (KDH)

minister obrany SR:
Ľubomír Galko (SaS) od 9. júla 2010 do 23. novembra 2011
Iveta Radičová (SDKÚ–DS) poverená vedením od 28. novembra 2011 do 4. apríla 2012

ministerka spravodlivosti SR:

Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS)

minister zahraničných vecí SR:
Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS)

minister školstva, vedy, výskumu a športu SR:
Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS)

minister kultúry SR:
Daniel Krajcer (SaS)

minister zdravotníctva SR:
Ivan Uhliarik (KDH)

minister životného prostredia SR:
József Nagy (MOST-HÍD)


prehľad vlády Slovenskej republiky od 4. apríla 2012 do 23. marca 2016.


predseda vlády SR:
Robert Fico (Smer-SD)

podpredseda vlády SR:
Robert Kaliňák (Smer-SD)

podpredseda vlády SR:
Miroslav Lajčák (nestraník)

podpredseda vlády SR:
Peter Kažimír (Smer-SD)

podpredseda vlády SR pre investície:
Ľubomír Vážny (Smer-SD)

minister hospodárstva SR:
Tomáš Malatinský (nestraník) – od 4. apríla 2012 do 3. júla 2014
Pavol Pavlis (Smer-SD) – od 3. júla 2014 do 6. mája 2015
Peter Kažimír (Smer-SD) dočasne poverený - od 6. mája 2015 do 16. júna 2015
Vazil Hudák (Smer-SD) – od 16. júna 2015

minister financií SR:
Peter Kažimír (Smer-SD)

minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR:
Ján Počiatek (Smer-SD)

minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR:
Ľubomír Jahnátek (Smer-SD)

minister vnútra SR:
Robert Kaliňák (Smer-SD)

minister obrany SR:
Martin Glváč (Smer-SD)

minister spravodlivosti SR:
Tomáš Borec (nestraník)

minister zahraničných vecí SR:
Miroslav Lajčák (nestraník)

minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
Ján Richter (Smer-SD)

minister školstva, vedy, výskumu a športu SR:
Dušan Čaplovič (Smer-SD) – od 4. apríla 2012 do 3. júla 2014
Peter Pellegrini (Smer-SD) – od 3. júla 2014 do 25. novembra 2014
Juraj Draxler (nestraník) – od 25. novembra 2014

minister kultúry SR:
Marek Maďarič (Smer-SD)

minister zdravotníctva SR:
Zuzana Zvolenská (nestraníčka) – od 4. apríla 2012 do 6. novembra 2014
Viliam Čislák (Smer-SD) – od 6. novembra 2014

minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR:
Ján Počiatek (Smer-SD)

minister životného prostredia SR:
Peter Žiga (Smer-SD)