< sekcia Slovensko

Verejnosť chce vo volebných komisiách všetky strany

Foto: Ilustračné foto: TASR

Pod túto výzvu sa podpísalo 690 ľudí.

Bratislava 6. augusta (TASR) - Kontrola férovosti volieb priamo vo volebných komisiách a právo občanov dostať do domácnosti vytlačený zoznam kandidátov aj v obecných a krajských voľbách. To je podstata hromadnej pripomienky k návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra, pod ktorý sa podpísalo 690 občanov. Rozporové konanie k tejto pripomienke sa uskutoční dnes popoludní.

Podpísaným občanom sa nepáči návrh, že do okresných a okrskových volebných komisií bude môcť delegovať svojich zástupcov len tá politická strana, ktorá v ostatných voľbách do NR SR získala aspoň tri percentá hlasov. "Navrhovaná úprava znižuje participáciu občanov na priebehu a kontrole volebného aktu. Zakladá nerovnosť politických strán, zjavným spôsobom diskriminuje menšie a novozaložené politické strany a novovytvorené koalície. Predkladaná úprava zvýhodňuje veľké politické strany a snaží sa šetriť na nesprávnom mieste," upozorňujú Juraj Smatana a Elena Pätoprstá, ktorí občanov zastupujú. V hromadnej pripomienke preto navrhujú zachovať právo všetkých kandidujúcich strán a koalícií delegovať svojho zástupcu do okresnej a okrskovej volebnej komisie.

Zástupcom verejnosti sa tiež nepozdáva návrh, aby obec uverejnila zoznam zaregistrovaných kandidátov najneskôr 25 dní pred dňom konania volieb spôsobom "v mieste obvyklým". "Spôsob 'v mieste obvyklým' vo väčšine miest a obcí znamená vyvesenie na úradnej tabuli, v lepšom prípade aj na webovej stránke obce. Takéto informovanie považujeme za nedostatočné a šetrenie na informovanosti voličov za kontraproduktívne. Preto navrhujeme zasielanie zoznamu zaregistrovaných kandidátov do domácností a zverejnenie celoštátneho zoznamu kandidátov na webovej stránke ministerstva vnútra," odporúčajú Smatana a Pätoprstá.

Keďže členom okrskových komisií sa za výkon ich činnosti platí, hlavným argumentom ministerstva pre navrhovanú zmenu bolo šetrenie peňazí. Rezort počíta s tým, že zmeny vo volebných zákonoch by mali v najbližších dvoch rokoch priniesť úsporu asi 1,5 milióna eur.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) sa po kritike, ktorá sa na adresu jeho návrhov vzniesla, vyjadril, že je pripravený akceptovať všetky rozumné návrhy, ktoré zákon vylepšia, zabezpečia transparentnosť a korektnosť. Zároveň tvrdí, že najväčšia debata sa bude konať ešte v parlamente.