Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Slovensko

Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do jeho výmeny

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Poslanci chcú dosiahnuť funkčnosť verejného ochrancu práv, a to v prípade, že napríklad parlament nezvolí nového verejného ochrancu práv ešte pred uplynutím funkčného obdobia aktuálnemu ombudsmanovi.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do zloženia sľubu nového ombudsmana. Vyplýva to z novely Ústavy SR, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Právnou úpravou chcú poslanci dosiahnuť funkčnosť verejného ochrancu práv, ktorý je ústavným orgánom, a to v prípade, že napríklad parlament nezvolí nového verejného ochrancu práv ešte pred uplynutím funkčného obdobia aktuálnemu ombudsmanovi. "Tým sa dosahuje ústavne legitímny cieľ zabezpečenia aktívnej ochrany základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe návrhu.

Návrh ústavného zákona zároveň podľa poslancov reflektuje súčasnú ústavne nevyhovujúcu situáciu v praxi, keď od 29. marca, keď uplynulo funkčné obdobie verejnej ochrankyni práv Márii Patakyovej, nie je funkcia verejného ochrancu práv obsadená a Národná rada SR zatiaľ nepristúpila k pokusu zvoliť nového verejného ochrancu práv.