Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Slovensko

Viaceré očkovacie látky sú nedostupné, chýba vakcína proti žltačke

Ilustračná snímka. Foto: TASR – František Iván

Nedostupnosť viacerých vakcín proti hepatitíde eviduje rezort zdravotníctva aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární, pre TASR to potvrdil jej hovorca Peter Sedláček.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Viaceré vakcíny sú nedostupné alebo sú len v obmedzenom množstve. Lokálny výpadok pred začiatkom školského roka evidoval rezort zdravotníctva pre zvýšený záujem aj v minulosti.

"Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo problém s nedostupnosťou vakcín proti hepatitíde typu A a B. Bol spôsobený zvýšeným dopytom po týchto očkovacích látkach. Podľa zistených informácií by mali byť vakcíny dostupné koncom septembra až začiatkom októbra," priblížili pre TASR z komunikačného oddelenia rezortu.

Nedostupnosť viacerých vakcín proti hepatitíde eviduje aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární, pre TASR to potvrdil jej hovorca Peter Sedláček. V obmedzenom množstve sú pre výpadok jedného z výrobcov podľa neho aj vakcíny proti tetanu. Chýba tiež jedna z vakcín, ktorou sa očkuje proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne. Dostupná však je iná alternatíva.

Príčiny výpadku jednotlivých vakcín sú podľa asociácie rôzne. "Môže ísť o výpadok vo výrobe, problém v distribúcii, prípadne oneskorenie dodávok zo strany dodávateľov," dodal Sedláček.