Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Slovensko

Vírusová nálož COVID-19 v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

V 26 vzorkách (45,61 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 31 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu, ozrejmil úrad.

Bratislava 14. marca (TASR) - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v ôsmom kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Nitrianskom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 57 vzoriek, jedna bola negatívna. "V 26 vzorkách (45,61 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 31 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," ozrejmil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 8. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 3490 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 3449 (98,83 percenta) vzoriek.