Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. máj 2024Meniny má Iveta
< sekcia Slovensko

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v 4 krajoch

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa monitoruje od mája 2021.

Bratislava 14. februára (TASR) - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v piatom kalendárnom týždni tohto roka mierne stúpla v Bratislavskom, Žilinskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 20 vzoriek. "Dvadsať vzoriek bolo pozitívnych na prítomnosť RNA SARS-CoV-2. V desiatich vzorkách (50 percent) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných desiatich vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," priblížil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa monitoruje od mája 2021. "Odvtedy sa kontinuálne vyšetrujú vzorky odpadových vôd z rovnomerne geograficky rozložených čistiarní odpadových vôd. V priebehu roka sa intenzita monitoringu optimalizuje podľa epidemiologickej situácie," dodal ÚVZ.

Do prvého kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 4730 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 4612 (97,51 percenta) vzoriek," uzavrel úrad.