Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Slovensko

Visolajský: Krížové vlastníctvo v zdravotníctve je nevyhnutné zakázať

Na archívnej snímke Peter Visolajský. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Šéf Lekárskeho odborového združenia podotkol, že krížové vlastníctvo, tak ako funguje v slovenskom zdravotníctve, nie je umožnené v žiadnej vyspelej krajine.

Bratislava 12. mája (TASR) - Krížové vlastníctvo v slovenskom zdravotníctve považuje šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský za zásadný problém systému, je podľa neho nevyhnutné ho zakázať. "Všetky vyspelé štáty majú krížové vlastníctvo v zdravotníctve zakázané, pretože je to v konečnom dôsledku na škodu pacienta po medicínskej stránke a aj po finančnej. V takom systéme sa totiž nedajú reálne kontrolovať finančné toky, čo predstavuje reálne riziko odčerpávania financií zo zdravotníctva," skonštatoval pre TASR v reakcii na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý hovorí o potrebe analýze jeho zákazu.

V krížovom vlastníctve podľa Visolajského pramení značná neefektivita systému a strácajú sa v ňom milióny eur, pôvodne určené na liečbu chorých. Hovorí tiež, že záujmom krížového vlastníka zdravotníckych zariadení je, aby bolo chorých ľudí, vyžadujúcich liečbu, čo najviac. Naopak, záujmom štátu je, aby ľudia boli zdraví a mohli pracovať a odvádzať dane.

"Ak je jeden vlastník zdravotnej poisťovne, nemocníc, lekární a ambulancií, pacient - chorý človek sa stáva len zdrojom zisku a záujem týchto zložiek je nie vyliečiť pacienta, ale ho neustále liečiť a diagnostikovať, pretože len vtedy je zisk. Vyliečený pacient neužíva lieky, nepotrebuje ambulantné vyšetrenie či nemocničnú liečbu," vysvetlil. Dodal, že krížové vlastníctvo zároveň zásadne obmedzuje súťaž medzi poskytovateľmi a dáva jeho zložkám neférovú výhodu pred konkurenciou.

Visolajský podotkol, že krížové vlastníctvo, tak ako funguje v slovenskom zdravotníctve, nie je umožnené v žiadnej vyspelej krajine. Tiež, že LOZ podalo ešte v roku 2015 podnet na Európsku komisiu na krížové vlastníctvo Penty v slovenskom zdravotníctve. "Zákaz krížového vlastníctva bude pre Pentu znamenať obmedzenie jej obrovských ziskov z peňazí pôvodne určených na liečbu chorých, pre slovenských pacientov to bude znamenať viac financií na ich liečbu," poznamenal.

ÚDZS nedávno zverejnil správu o činnosti úradu za rok 2021. V nej okrem iného hovorí, že jedným z kľúčových faktorov na obnovu systému zdravotníctva je analýza zákazu krížového vlastníctva. Poukazuje pri tom na to, že v roku 2003 sa pri reforme zdravotníctva tento zákaz opomenul, čoho výsledkom je dominancia investičnej skupiny Penta v systéme, ktorá nemá v Európe obdobu.

Penta toto tvrdenie odmieta, naopak, dominantným hráčom je podľa nej štát ako majiteľ najväčšej zdravotnej poisťovne a zároveň regulátor. Boj proti krížovému vlastníctvu v zdravotníctve považuje za nezmyselnú politickú agendu ÚDZS a za iracionálny boj proti pôsobeniu súkromných spoločností v sektore. Podotkla, že zákaz krížového vlastníctva nemá žiadnu oporu v legislatíve a vo výsledku by nepriniesol nič pozitívne pre pacienta a ani pre lepšiu kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Lekárski odborári ÚDZS v snahe podporujú. "Lekári veľmi vítajú, že ÚDZS sa pod novým vedením vrátil k svojmu poslaniu, a týmto verejne vyjadrujeme podporu práci riaditeľky Renáty Bláhovej," dodal Visolajský.