Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Slovensko

LOZ trvá na splnení ôsmich požiadaviek, ponúka kompromis pri platoch

Na snímke zľava podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslav Mendel, predseda Základnej odborovej organizácie LOZ v Detskom kardiocentre – NÚSCH, a.s., Bratislava Ján Sýkora, predseda LOZ Peter Visolajský a podpredseda LOZ UNB Kramáre Zoltán Jány počas brífingu cez prestávku v rámci rokovania medzi LOZ a vládou SR v Bratislave v utorok 21. novembra 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Lekárske odborové združenie (LOZ) trvá na splnení všetkých ôsmich požiadaviek na riešenie situácie v zdravotníctve, kompromis naďalej ponúka v platovej otázke. Jeho zástupcovia o tom informovali počas pondelkového rokovania na Úrade vlády SR, ktoré má pokračovať o 14.00 h.

Rokovanie sa podľa šéfa odborárov Petra Visolajského "zaseklo" pri prvom bode memoranda. "Teda v tom, kde žiadame poriadok vo financovaní nemocníc, zamedzenie zadlžovania nemocníc a riešenie dlhu nemocníc," priblížil. LOZ kritizuje, že vládni predstavitelia unisono verejne komunikujú, že na všetkých siedmich bodoch, okrem platovej otázky, je zhoda.

Tvrdí, že formulácie k prvému bodu, ktoré mali odkomunikované s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO), sú pre ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) nové. "Tri hodiny počúvame od ministra financií, ako je problém v prvom bode," povedal Visolajský.Lekárske odborové združenie (LOZ) chce upokojiť emócie a konštruktívne rokovať s vládou. Bolo by najradšej, keby sa situácia v zdravotníctve vyriešila už v pondelok. Vyhlásil to šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský pred rokovaním na Úrade vlády SR.

"Ideme si vypočuť odpoveď. Zatiaľ nás verejné vyjadrenia premiéra a ministra financií sklamali, napriek tomu chceme schladiť emócie, dnes prísť a konštruktívne rokovať. Naša ponuka výrazne ustúpiť v mzdách je pod podmienkou, že sa bude plniť ostatných sedem požiadaviek," povedal Visolajský. Rokovaniam by podľa neho prospelo, keby na nich bolo viac vládnych predstaviteľov, "pretože nie všetky veci sa dajú riešiť s ministrom financií alebo ministrom zdravotníctva". "Hlavne sedem ostatných bodov žiadame od vlády a tam by premiér mal byť prítomný," dodal.

Vláda a LOZ v pondelok od 10.00 h rokuje na Úrade vlády SR za účasti ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) a zástupcov lekárskych odborárov. Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa na rokovaní z dôvodu pracovnej cesty v Holandsku nezúčastní.

Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas brífingu cez prestávku v rámci rokovania medzi LOZ a vládou SR v Bratislave v utorok 21. novembra 2022.
Foto: TASR - Dano VeselskýNaposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov v nemocniciach. LOZ v sobotu (19. 11.) informovalo, že je ochotné ponuku prijať, ak vláda zvýši koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek. Vláda reagovala, že trvá na pôvodnej ponuke, ktorá je finálna. Líder koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár avizuje, že ak dajú tisíce lekárov výpovede, odíde z vlády. Matovič prosí lekárov, aby zostali pri pacientoch v nemocniciach.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore.