< sekcia Slovensko

Vláda má rokovať o štátnom záverečnom účte aj o dlhu v zdravotníctve

Na archívnej snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec (všetci OĽaNO) počas rokovania vlády SR v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Informatívna správa z dielne ministerstva životného prostredia má vláde priblížiť nárast mimoriadnych udalostí, ktoré spôsobili klimatické zmeny.

Bratislava 5. mája (TASR) - Hospodárenie Slovenska dosiahlo vlani deficit na úrovni 6,2 percenta HDP. Deficitné hospodárenie vykázali v minulom roku všetky krajiny Európskej únie, pričom priemerný schodok dosiahol hodnotu 6,9 percenta HDP. Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu SR za rok 2020, ktorý má v stredu prerokovať kabinet Eduarda Hegera (OĽANO).

Ministri sa majú zaoberať tiež informatívnou správou o dlhu v zdravotníctve. Na konci roka 2020 dosiahol vyše 666 miliónov eur, pričom medziročne stúpol o 66,94 milióna eur. Materiál rezortu zdravotníctva poukazuje tiež na tempo rastu záväzkov po lehote splatnosti, podiel jednotlivých typov zdravotníckych zariadení na celkovom dlhu, rovnako i štruktúru finančných záväzkov.

Informatívna správa z dielne ministerstva životného prostredia má vláde priblížiť nárast mimoriadnych udalostí, ktoré spôsobili klimatické zmeny. Najväčšiu hrozbu predstavujú opakujúce sa havarijné zosuvy, ktorých v poslednom desaťročí bolo viac ako 700.

V programe stredajšieho rokovania vlády je aj návrh aktualizácie Jednotiacej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov z dielne rezortu hospodárstva.