< sekcia Slovensko

Na boj s pandémiou môžu denne vyčleniť do 1000 vojakov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Miesto, čas, počet vyčlenených vojakov či úlohy si medzi sebou dohodnú ministerstvá zdravotníctva a obrany.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Na boj s pandémiou sa denne môže vyčleniť do 1000 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Vojaci by mali posilniť vybrané regionálne úrady verejného zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva SR, Národné centrum zdravotníckych informácií a podporiť by mali aj niektoré zdravotnícke zariadenia. Vyplýva to z návrhu, ktorý schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní. Vojaci môžu byť vyčlenení do 31. marca budúceho roka.

"Zdravotníckou podporou sa rozumie aj zapojenie zdravotníckych pracovníkov pôsobiacich v OS SR vrátane príslušníkov OS SR nezdravotníckych odborností, ktorí absolvovali kurz 'Sanitár počas núdzovej situácie' alebo kurz 'Sanitár počas krízovej situácie'," uvádza sa v materiáli. Vojaci by mali pomáhať s organizáciou, administratívou a zdravotnou podporou.

Miesto, čas, počet vyčlenených vojakov či úlohy si medzi sebou dohodnú ministerstvá zdravotníctva a obrany. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) má podľa materiálu zabezpečiť logistické a materiálne vybavenie pre vojakov.