< sekcia Slovensko

Vláda vzala na vedomie rozdelenie Univerzitnej nemocnice Bratislava

Na snímke Univerzitná nemocnica Bratislava - Nemocnica Ružinov. Foto: TASR/Michal Svítok

Ministerstvo zdravotníctva si od toho sľubuje vyššiu efektivitu a lepšie hospodárenie.

Bratislava 28. júna (TASR) - Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá je najväčšia a najzadlženejšia na Slovensku, sa rozdelí. V súčasnosti ju tvorí päť zariadení po celom hlavnom meste. Ministerstvo zdravotníctva si od toho sľubuje vyššiu efektivitu a lepšie hospodárenie. Jeho zámer dnes vzala na vedomie vláda.

Rozdelenie súvisí s plánom novej UNB a koncepciou vzdelávania v Bratislave. "Ideme odčleniť každú nemocnicu na samostatnú príspevkovú organizáciu, dnes je to jedna príspevková organizácie, vznikne päť samostatných," povedal šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Od januára budúceho roka sa má odčleniť Nemocnica svätého Cyrila a Metoda, nasledovať budú nemocnice v Podunajských Biskupiciach a Starom Meste. Tie na Kramároch a v Ružinove sa majú odčleniť až o dva - tri roky v nadväznosti na výstavbu novej nemocnice na Rázsochách. Asi štvrťmiliardový dlh UNB sa podľa Druckera prerozdelí medzi jednotlivé zariadenia podľa toho, ako sa podieľali na jeho tvorbe.

Svoju činnosť, v zásadne nezmenenom rozsahu zdravotníckych služieb, si podľa ministerstva zachová Nemocnica Ružinov. Plánuje ju "zásadne" rekonštruovať v súvislosti s projektom novej UNB. Tú má spolu s ružinovskou tvoriť aj plánovaná novovybudovaná nemocnica Rázsochy. Tá potom nahradí Nemocnicu akad. L. Dérera na Kramároch, ktorej fungovanie sa dovtedy rovnako nemá významne meniť.

Nemocnica svätého Cyrila a Metoda na Antolskej ulici má naďalej fungovať ako nosná výučbová základňa praktického vzdelávania v Bratislave. Jej štatút však ministerstvo navrhuje na úrovni partnera univerzitnej nemocnice a má predovšetkým plniť úlohu spádovej nemocnice.

Nemocnica Staré Mesto prejde postupnou transformáciou na Špecializované centrum pre liečbu nervových a duševných chorôb. "Táto nemocnica bude kapacitne plne vyhovovať zámeru centralizácie starostlivosti o pacienta s nervovými a duševnými chorobami v Bratislave a širšom okolí, čo prispeje k skvalitneniu a zefektívneniu poskytovania tohto typu zdravotnej starostlivosti," uviedol rezort.

V Špecializovanej geriatrickej nemocnici v Podunajských Biskupiciach sa majú ponechať chronické lôžka a lôžka následnej zdravotnej starostlivosti. Budú umiestnené v súčasných priestoroch geriatrickej kliniky. Zároveň sa majú zachovať všeobecné aj špecializované ambulancie regionálneho významu v poliklinickej časti zdravotníckeho zariadenia.