Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. december 2025Meniny má Bohdan
< sekcia Slovensko

Vláda navrhne bezpečnostnému výboru odporučiť odvolanie šéfa inšpekcie

Adrián Sz., archívna snímka. Foto: TASR/AP

Dôvodom návrhu je podľa predkladacej správy obvinenie vznesené riaditeľovi ÚIS vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa a prijímanie úplatku.

Bratislava 9. júna (TASR) - Vláda navrhne Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, aby prijal odporúčanie na odvolanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Adriána Sz. Návrh ministra vnútra Roman Mikulca (OĽANO) v stredu schválil kabinet.

Dôvodom návrhu je podľa predkladacej správy obvinenie vznesené riaditeľovi ÚIS vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa a prijímanie úplatku.

V prípade, že výbor odporučí odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá.



Minister vnútra po rokovaní vlády potvrdil, že v prípade odvolania Adriána Sz. vyhlásia výberové konanie. Do jeho vypísania poverí vedením dočasného šéfa. Jeho meno zatiaľ nechcel konkretizovať, s kandidátom sa chce najprv stretnúť. V súvislosti s obvinením Adriána Sz. hovorí, že rešpektuje orgány činné v trestnom konaní.

Národná kriminálna agentúra zadržala Adriána Sz. minulý týždeň. Celkovo obvinila troch ľudí. Korupčná trestná činnosť mala spočívať "v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne vo výške 20.000 eur".

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol, že nebude stíhaný väzobne. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor proti nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.