Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

Vláda odobrila projekt novej nemocnice v Ružinove namiesto Rázsoch

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie po skončení 36. schôdze vlády SR 29. mája 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Národná nemocnica by mala vzniknúť rekonštrukciou bloku D ružinovskej nemocnice a dobudovaním novej v súčasnom priestore zimného štadióna.

Bratislava 29. mája (TASR) - Vláda v stredu odobrila výstavbu novej národnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Nemocnica by mala mať kapacitu 1015 lôžok a dokončená by mala byť najneskôr do konca roka 2032. V lokalite Rázsochy, kde mala nemocnica pôvodne stáť, chce štát najneskôr do roku 2031 postaviť Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) s kapacitou 446 lôžok.

"Verím, že záujem celej odbornej i laickej verejnosti v zdravotníctve je rovnaký - v čo najkratšom čase a finančne čo najefektívnejšie doručiť pacientom a zdravotníkom z celého Slovenska konečne novú koncovú univerzitnú nemocnicu," vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Verí, že odhadovaný čas dokončenia projektov sa ešte podarí skrátiť prijatím nového zákona o verejnom obstarávaní a zákona o strategických investíciách.Dolinková priblížila, že odhadované náklady na projekty sa pohybujú v stovkách miliónov eur. Bližšie ich zatiaľ špecifikovať nechcela. "Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ďalšími rezortmi hľadá vhodné zdroje a alternatívy financovania projektov. Zároveň bude potrebné predložiť na rokovanie vlády koncepcie rozvoja koncových zdravotníckych zariadení, štúdie uskutočniteľnosti a vykonať všetky kroky k realizácii investičného zámeru výstavby," doplnila.Navrhované riešenia zabezpečia podľa Ministerstva zdravotníctva SR efektívne a hospodárne vynakladanie verejných finančných prostriedkov, vytvoria predpoklad pre efektívny časový harmonogram výstavby Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave v prospech pacientov i zdravotníkov. Zároveň podľa rezortu prispejú k zvýšeniu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci Bratislavského samosprávneho kraja aj v rámci celej SR.Rozhodnutie rezortu zdravotníctva navrhnúť výstavbu oboch nemocníc v daných lokalitách vychádza z architektonickej štúdie spoločnosti Amberg Engineering Slovakia. Národná nemocnica by podľa nej mala vzniknúť rekonštrukciou bloku D ružinovskej nemocnice a dobudovaním novej v súčasnom priestore zimného štadióna. Vzniknúť by tiež mohlo vzdelávacie zázemie formou kampusu tak, ako bolo navrhnuté v lokalite Rázsochy.

Výstavba NÚDCH na Rázsochách by podľa ministerky umožnila centralizáciu vybranej vysokošpecializovanej pediatrickej medicíny na Slovensku a zohľadniť trendy detskej medicíny a nadčasového konceptu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podotkla, že finančný aj časový harmonogram pri rekonštrukcii súčasného detského ústavu na bratislavských Kramároch je podľa predbežných odhadov rovnaký ako výstavba nového NÚDCH na Rázsochách.

Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), NÚDCH i Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave rozhodnutie vlády víta a považuje za dobrú správu. "Z môjho pohľadu, ak nepríde k žiadnemu časovému omeškaniu, tak logisticky je zrejme táto časť Bratislavy vhodnejšia na novú nemocnicu," poznamenal dekan fakulty Juraj Payer s tým, že ak všetko pôjde, ako má, nemocnica by mala byť postavená skôr oproti pôvodným plánom na Rázsochách. "Chceme postupne NÚDCH dostať tam, kam patrí a kam si to slovenský pacient zaslúži, teda na úroveň 21. storočia. (...) Táto vizualizácia to spĺňa do bodky," vyhlásil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň. Vedenie UNB je presvedčené, že nová nemocnica bude prínosom pre pacientov aj pre zamestnancov. Lokalita Ružinov je podľa neho na výstavbu národnej nemocnice predurčená.

Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský v stredu podotkol, že rozhodnutím vlády sa výstavba novej nemocnice predraží a spomalí. "Po dnešku je jasné, že Slovensko nebude mať národnú nemocnicu. Dostavbu v Ružinove za to považovať nemôžeme, pretože nepokryje komplexne všetky oddelenia," skonštatoval.

Plány rezortu zdravotníctva, týkajúce sa zmeny lokality výstavby novej nemocnice, už skôr kritizovali opozičné PS, KDH a hnutie Slovensko, rovnako aj Lekárske odborové združenie a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Opoziční poslanci sa pokúsili ministerku Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) v súvislosti s riešením novej nemocnice v Bratislave aj odvolať. Dolinková na svoj koniec vo funkcii dôvod nevidela, parlament ju vo funkcii podržal.

Stavba novej nemocnice v Bratislave je témou už desiatky rokov, jej výstavba sa začala riešiť ešte v 80. rokoch. Areál rozostavanej nemocnice na Rázsochách je už v súčasnosti zbúraný.