< sekcia Slovensko

VIDEO: Vláda odvolala z funkcie predsedu ÚRSO Ľ. Jahnátka

Na archívnej snímke Ľubomír Jahnátek, archícne foto. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Výkon pôsobnosti ÚRSO pod vedením súčasného predsedu Ľubomíra Jahnátka vykazuje podľa MH SR v niektorých veciach znaky nezákonného postupu.

Bratislava 4. júna (TASR) - Vláda odvolala z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka. Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Jahnátek bol do funkcie predsedu ÚRSO vymenovaný vládou SR od 25. júla 2017.Výkon pôsobnosti ÚRSO pod vedením súčasného predsedu Ľubomíra Jahnátka vykazuje podľa MH SR v niektorých veciach znaky nezákonného postupu, ktoré môžu v budúcnosti viesť k zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a súvisiacej právnej zodpovednosti členov vedenia úradu, napríklad niekoľkoročná nečinnosť úradu pri identifikácii daňových a odvodových nedoplatkov výrobcov elektriny s právom na podporu, či medializácia výšky tarify za prevádzkovanie systému na rok 2020 ešte pred predložením podkladov zo strany regulovaného subjektu OKTE, a. s.

Vláda v schválenom materiáli skonštatovala, že Jahnátek nespĺňa ani zákonom stanovené požiadavky na výkon tejto funkcie. Legislatíva požaduje najmenej desať rokov praxe v sieťových odvetviach, v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike. "Na uvedené účely mu možno započítať najviac štyri roky v pozícii ministra hospodárstva SR," uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Ďalším dôvodom na odvolanie je porušenie princípu nezávislosti ÚRSO v súvislosti s predložením novely zákona o regulácii sieťových odvetví poslancom NRSR Marošom Kondrótom (Smer-SD). Ten pre médiá uviedol, že novelu predkladal na pokyn MH a ÚRSO. Pokiaľ by bola schválená, zvýhodnila by podnik Duslo, a. s., v ktorom Jahnátek v minulosti pôsobil.

Schválený materiál poukázal aj na konflikt záujmov odvolaného predsedu ÚRSO v súvislosti s jeho synom Andrejom. Ten je zamestnancom a členom manažmentu spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s., v pozícii riaditeľa úseku ekonomiky a financovania. Hoci táto firma nespadá pod reguláciu, je dcérskou spoločnosťou spoločnosti ČEZ Bohunice, a. s., Praha (100-% dcérska spoločnosť výrobcu a dodávateľa elektriny ČEZ, a. s., Praha) a spoločnosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., ktorá podniká pri výrobe a rozvode tepla. Tieto spoločnosti už pod reguláciu spadajú. Podľa platnej legislatívy vláda odvolá predsedu ÚRSO aj vtedy, ak jemu blízka osoba je členom riadiacich, dozorných alebo kontrolných orgánov regulovaných subjektov.

"Z uvedených dôvodov sa preto navrhuje odvolanie Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z dôvodu jeho konania v rozpore s ustanovením paragrafu 5 odseku 7, ako aj odseku 11 zákona o regulácii v sieťových odvetviach," dodal rezort hospodárstva.

Jahnátek však dôvody na svoje odvolanie odmietol. "Predseda úradu považuje rozhodnutie vlády SR za nezákonné, nevie ho zmeniť a bude sa domáhať svojich práv súdnou cestou," uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

R. Sulík: Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý


Odvolaním predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka splnila vláda prvý predpoklad nezávislého a odborného fungovania tohto úradu. Povedal to vo štvrtok po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Vláda odvolala Jahnátka pre nesplnenie zákonných podmienok na výkon tejto funkcie, pre porušenie princípu nezávislosti úradu a konflikt záujmov v súvislosti s pôsobením syna odvolaného predsedu ÚRSO."Pán Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý, čím došlo k porušeniu platných pravidiel a zákonov," uviedol Sulík. Jahnátek podľa neho urobil aj "mnoho vecí", ktoré nie sú zlučiteľné s riadnym výkonom tejto funkcie.

"Považujem tento krok za veľmi dôležitý a ministerstvo hospodárstva čím skôr, dnešným dňom, vyhlási výberové konanie. Prebehne výber nového predsedu a na návrh ministerstva ho bude vláda schvaľovať tak, aby sme cenovú reguláciu dokázali robiť v prospech občanov," povedal Sulík. Ako jeden z príkladov uviedol tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je podľa ministra najvyššia v Európe.

Z tarify sú platené príplatky výrobcom zelenej energie, napríklad prevádzkovateľom fotovoltických elektrární. "Meno Brhel v súvislosti s nimi padlo príliš často a dochádzalo tam k takým rozhodnutiam, že mám veľmi silné podozrenie, že bola v hre aj korupcia," povedal Sulík.

Odvolaním predsedu ÚRSO však v cenách energií nenastanú okamžité zmeny. Podľa ministra je to však prvý a veľmi dôležitý krok. Vláda vo svojom programovom vyhlásení plánuje ceny energií uvoľniť. Regulované by mali zostať iba pre najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Úrad bude viesť do ukončenia výberového úradu jeden z podpredsedov ÚRSO. Ktorý to bude, Sulík zatiaľ nespresnil.