Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Vláda sa bude zaoberať strategickými investíciami či skládkou v Hnúšti

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) prichádza na 42. rokovanie vlády SR 9. júla 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) bude v stredu rokovať aj o Pláne obnovy relevantných budov 2024, ktorý predložil minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 10. júla (TASR) - Vládny kabinet má na programe svojho stredajšieho rokovania viac ako 50 návrhov či informatívnych materiálov. Ministerstvo dopravy SR napríklad predložilo 16 návrhov na určenie investičných projektov výstavby a opráv diaľnic či železničných tratí za strategické investície. Rezort financií pripravil návrhy dodatkov o financovaní medzi Európskou investičnou bankou a Slovenskom, ale aj zdôvodnenie výšky hrubého dlhu SR či nesplnenia výdavkových limitov.

Vládny kabinet má taktiež poveriť ministerstvo životného prostredia ako príslušný rezort pre skládku priemyselného odpadu Pod Branzovou v Hnúšti. Určenie príslušného ministerstva je potrebné z dôvodu čerpania alokovaných finančných prostriedkov na riešenie problematiky envirozáťaží a zároveň je potrebné z dôvodu plnenia Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží.

Od augusta by malo byť možné kúpiť aj na Slovensku jednodňovú diaľničnú známku za 5,4 eura. Vyplýva to z novely nariadenia o výške úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, o ktorom bude v stredu rokovať vláda.

Cvičenie INEX 6 ukázalo 17 oblastí, v ktorých je potrebné prijať opatrenia na zlepšenie manažmentu mimoriadnych radiačných situácií. Išlo napríklad o absenciu legislatívneho určenia zodpovednosti za nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi vzniknutými počas udalosti alebo chýbajúce zariadenie na meranie vnútorného ožiarenia osôb. Vyplýva to z hodnotiacej správy o vykonaní a vyhodnotení cvičenia, o ktorej budú v stredu ministri rokovať.

Vláda má zároveň vymenovať novú podpredsedníčku Štatistického úradu (ŠÚ) SR, mala by ňou byť Ľudmila Ivančíková.

Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) bude v stredu rokovať aj o Pláne obnovy relevantných budov 2024, ktorý predložil minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD). Cieľom plánu je obnoviť tri percentá podlahovej plochy budov ústredných orgánov štátnej správy tak, aby dosiahli aspoň minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť .

Na programe rokovania je aj návrh aktualizácie Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030 či návrh stanovenia strategických priorít z cieľov a zámerov uvedených v Programovom vyhlásení vlády SR 2023 - 2027.