Quantcast
< sekcia Slovensko

Slovensko nakúpi testy v rámci obstarávania Európskej komisie

Na snímke sprava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas 34. rokovania vlády SR v Bratislave 7. októbra 2021. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Rezort zdravotníctva pripomenul, že SR sa ako členský štát Európskej únie zapojila do obstarávania na nákup antigénových testov realizovaného Európskou komisiou: SANTE/2020/C3/064.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Slovensko nakúpi desať miliónov antigénových (Ag) testov v rámci obstarávania realizovaného Európskou komisiou. Nákup schválila na štvrtkovom rokovaní vláda, minister zdravotníctva má na stanovený objem testov uzatvoriť zmluvu, minister financií zabezpečiť a uvoľniť prostriedky na ich nákup.

„Z dôvodu pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 naberá na intenzite potreba zabezpečenia dostatočného množstva antigénových testov pre potreby testovania občanov SR, keďže testovanie predstavuje jednu z foriem boja proti pandémii," vysvetlilo akvizíciu Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Rezort definoval nielen celkový počet Ag testov, ale aj objemy potrebné pre jednotlivé rezorty – 1,2 milióna testov pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, 4,8 milióna testov pre ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, 1,8 milióna pre ministerstvo hospodárstva a 3,2 milióna testov pre ministerstvo zdravotníctva.Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) po rokovaní vlády spresnil, že testy budú použité na testovanie v školách, v nemocniciach, v rámci mobilných odberových miest, v domovoch sociálnych služieb a v podnikoch, ktoré o to prejavia záujem. „Prvá tranža z dohodnutého objemu príde na Slovensko v najbližších dňoch," dodal minister.

Rezort zdravotníctva pripomenul, že SR sa ako členský štát Európskej únie zapojila do obstarávania na nákup antigénových testov realizovaného Európskou komisiou: SANTE/2020/C3/064. V predmetnom obstarávaní Európska komisia vyhodnotila ako najúspešnejšieho kandidáta testy spoločnosti Siemens – antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test, spĺňajúce aj kritériá pre potreby samotestovania.