Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Slovensko

Vláda: SR podporí dohodu o ochrane oceánov a morskej biodiverzity

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Oblasti mimo vnútroštátnej právomoci pokrývajú takmer dve tretiny povrchu svetového oceánu a obsahujú bohatú morskú biodiverzitu.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Slovensko podporí dohodu, ktorá má prispieť k ochrane oceánov a udržateľnému využívaniu morskej biodiverzity. Vláda v stredu odsúhlasila podpis Dohody v rámci Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve o ochrane a udržateľnom využívaní morskej biodiverzity v oblastiach mimo vnútroštátnej právomoci. Podpis by sa mal uskutočniť 20. septembra v New Yorku.

"Dohoda má za cieľ prispieť k ochrane oceánov a udržateľnému využívaniu morskej biodiverzity na šírom mori prostredníctvom zriaďovania morsko-právnych ochranných zón, posudzovania environmentálnych vplyvov vybraných aktivít na šírom mori, budovaním kapacít, transferom morskej technológie rozvojovým štátom či zdieľaním benefitov z morských genetických zdrojov," vysvetlili v materiáli.

Oblasti mimo vnútroštátnej právomoci pokrývajú takmer dve tretiny povrchu svetového oceánu a obsahujú bohatú morskú biodiverzitu. Stratu biodiverzity a degradáciu oceánskych ekosystémov je potrebné riešiť na medzinárodnej úrovni. "Preto sa javí ako nevyhnutné, aby komplexný globálny systém v rámci Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve lepšie riešil ochranu a udržateľné využívanie morskej biodiverzity v oblastiach mimo vnútroštátnej právomoci," ozrejmilo ministerstvo zahraničných vecí.