Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Vláda zrušila J. Budajovi niektoré úlohy, neuskutočnia sa zonácie

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR (MŽP SR) Ján Budaj (OĽaNO). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Z materiálu vyplýva, že sa tento rok nestihne vyhlásiť ani prírodná rezervácia Veľký Bukovec.

Bratislava 16. decembra (TASR) - Zonácie Tatranského národného parku (TANAP) a Muránskej planiny sa tento rok neuskutočnia. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) mal zonácie vyhlásiť do decembra tohto roku. Vláda na stredajšom rokovaní ministrovi tieto úlohy zrušila.

Rokovania v prípade zonácie TANAP-u boli pozastavené v roku 2019. Dôvodom boli neustále meniace sa požiadavky zo strany vlastníkov a obhospodarovateľov.

V súvislosti so zonáciou Muránskej planiny envirorezort uvádza, že vzhľadom na vysoký počet a závažnosť pripomienok nedošlo k zhode. "Prerokovania nepokračovali plynule aj z dôvodu obmedzení súvisiacich s pandémiou COVID-19, s čím pôvodný časový harmonogram nepočítal, ale aj s kapacitami, resp. obmedzeniami na strane okresného úradu v sídle kraja, ktorý je v tejto veci príslušným orgánom ochrany prírody," uvádza sa v materiáli.

Z materiálu vyplýva, že sa tento rok nestihne vyhlásiť ani prírodná rezervácia Veľký Bukovec. Ochrániť má Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát. Prerokovania zámeru sťažila pandémia. Aktuálne je návrh nariadenia predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Minister požaduje tiež zrušiť úlohu o vyhlásení chráneného areálu Rimava. "Ide o administratívne náročný postup, ktorý si vyžaduje súčinnosť viacerých orgánov a organizácií," konštatuje ministerstvo životného prostredia. Zatiaľ sa nevyhlásia ani ďalšie chránené areály a prírodné rezervácie.

Budajovi vláda zrušila napríklad aj úlohu o návrhu zákona o Environmentálnom fonde, či návrh zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia. "Dôvodom predloženia novej právnej úpravy poplatkov za znečisťovanie ovzdušia je vytvoriť účinný ekonomický a motivačný nástroj na dosiahnutie cieľov ustanovených v oblasti ochrany ovzdušia podľa princípu „znečisťovateľ platí“," tvrdí ministerstvo.

Envirorezort nedodrží ani termín na predloženie zákona o ochrane ovzdušia. Pri jeho tvorbe musí spolupracovať aj s inými rezortmi a nastaviť vhodný a efektívny model právnej úpravy.