< sekcia Slovensko

V. Lengvarský sa zúčastní na videokonferencii ministrov zdravotníctva

Na archívnej snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Stretnutie ministrov zdravotníctva členských krajín Európskej únie zvolala kvôli vakcíne od spoločnosti AnstraZeneca portugalská ministerka Marta Temidová.

Bratislava 7. apríla (TASR) - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) sa v stredu večer zúčastní na mimoriadnej videokonferencii ministrov zdravotníctva EÚ k súvislosti vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a krvných zrazenín. Vo štvrtok (8. 4.) sa témou bude zaoberať aj konzílium odborníkov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

"Uvedené bude v priebehu štvrtka predmetom odborných diskusií aj na konzíliu odborníkov, tému budeme konzultovať aj so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv," doplnila Eliášová.

Portugalská ministerka zdravotníctva Marta Temidová informovala, že v mene portugalského predsedníctva v Rade EÚ zvolala na stredajšie popoludnie neformálne stretnutie ministrov zdravotníctva členských krajín Európskej únie.

Reagovala tak na najnovšie stanovisko Európskej agentúry pre lieky (EMA) k očkovaniu vakcínou proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a tvorbe krvných zrazenín. EMA v aktualizovanom odporúčaní uviedla, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny od AstraZenecy. Cieľom rokovaní je harmonizácia pozícií rôznych členských štátov EÚ.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) o záveroch podľa hovorkyne Magdalény Jurkemíkovej informoval MZ SR s cieľom otvoriť diskusiu o očkovacej stratégii na Slovensku.

Na Slovensku sa začalo očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca 1. marca, medzi prvými boli zaočkovaní učitelia a pedagogickí zamestnanci.