< sekcia Slovensko

Vo štvrtok sa začne vypočúvanie kandidátov na šéfa GP

Na archívnej snímke budova, v ktorej sídli Generálna prokuratúra SR na Štúrovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Každý uchádzač bude mať približne 15 minút na predstavenie koncepcie riadenia a ďalšieho rozvoja prokuratúry na Slovensku, takisto predstaví dôvody na svoju kandidatúru a svoje skúsenosti.

Bratislava 17. novembra (TASR) - Blíži sa vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady (NR) SR. Konať sa bude vo štvrtok 19. novembra a v piatok 20. novembra. Vypočúvanie sa uskutoční v historickej budove NR SR na Župnom námestí v Bratislave. TASR to potvrdil šéf výboru Milan Vetrák (OĽANO), ako aj odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Na vypočúvaní sa ráta s osobnou účasťou kandidátov. O post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR sa uchádza sedem kandidátov. Vo štvrtok majú vypočuť štyroch, v piatok troch.

Každý uchádzač bude mať približne 15 minút na predstavenie koncepcie riadenia a ďalšieho rozvoja prokuratúry na Slovensku, takisto predstaví dôvody na svoju kandidatúru a svoje skúsenosti. Následne bude odpovedať na otázky členov výboru, zástupcu prezidentskej kancelárie, ako aj prítomných poslancov NR SR. Verejný híring má byť vysielaný naživo.

Uchádzačmi o post šéfa prokurátorov sú prokurátor GP Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment.

Parlament má voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Generálneho prokurátora menuje prezident SR.