Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Slovensko

Vodohospodárska výstavba chce pravidelne modernizovať vodné elektrárne

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vodohospodári obnovujú svoj záväzok pokračovať v budovaní a prevádzkovaní vodných diel s ohľadom na ochranu prírody a udržateľné využívanie vodných zdrojov.

Bratislava 22. marca (TASR) - Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) plánuje pravidelne inovovať a modernizovať vodné elektrárne. Cieľom je zvýšenie ich účinnosti a zabezpečenie dlhodobej spoľahlivej a bezpečnej výroby elektriny z vody. TASR o tom informovala Vodohospodárska výstavba pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca.

VV prevádzkuje vodné diela Gabčíkovo a Žilina. Vodohospodári obnovujú svoj záväzok pokračovať v budovaní a prevádzkovaní vodných diel s ohľadom na ochranu prírody a udržateľné využívanie vodných zdrojov. Vodné diela sú obnoviteľným zdrojom elektrickej energie, bez produkcie skleníkových plynov, bez potreby dovážať fosílne palivá zo zahraničia či bez produkcie popola, priblížil podnik.

Vodné diela majú podľa VV význam v rámci protipovodňovej ochrany. "Voda vie byť aj zlá, ale našimi vodnými dielami významne prispievame k ochrane životov a majetku ľudí na Žitnom ostrove," skonštatovali vodohospodári.

Pripomínajú, že permanentne zásobujú vodou ľavostrannú ramennú sústavu a robia aj umelé záplavy. Objem vody podľa VV každoročne narastá. Pre obnovu a podporu biodiverzity štátny podnik v ramennej sústave realizuje aj projekty na rehabilitáciu lokálnych mokradí a projekty rekonštrukcie prehrádzok pre lepšiu distribúciu vody a zlepšenie podmienok živočíchov a rastlín.

V rámci Vodného diela Gabčíkovo vznikol pre kanoistov areál Divoká voda. Naďalej ho modernizujú a v príprave je aj areál pre rýchlostných kanoistov na Zemníku. Súčasťou biokoridoru v Žiline je regionálny areál divokej vody.

VV poukazuje, že Gabčíkovo umožnilo celoročnú lodnú dopravu na európskej dopravnej tepne a prepravuje tovar aj turistov. Cez plavebné komory podľa štátneho podniku prejde ročne 10.000 až 15.0000 lodí rôzneho druhu. Prebieha tu projekt inovácie a modernizácie.

"Sme hrdí na to, že budujeme a prevádzkujeme kľúčové vodné diela, ktoré zabezpečujú trvalo udržateľné zásobovanie kvalitnou pitnou vodou pre obyvateľov, výrobu čistej elektriny, protipovodňovú ochranu a biodiverzitu. Voda je život a aj vďaka našej práci jej máme dnes na Slovensku dostatok," povedal generálny riaditeľ VV Vladimír Kollár. Dodal, že je dôležité hospodáriť s vodou zodpovedne.

Svetový deň vody sa pripomína od roku 1993. Hlavnou témou je tento rok urýchlenie zmien na riešenie krízy v oblasti vody a hygieny. Celosvetová kampaň pod názvom "Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete" motivuje ľudí, aby začali konať a začali od seba.