< sekcia Slovensko

PRIESKUM: Voľby by vyhral Smer so ziskom 37,7 percenta hlasov

Foto: TASR

Okrem Smeru-SD by sa do parlamentu dostalo ďalších šesť strán.

Bratislava 14. septembra (TASR) - Ak by sa parlamentné voľby konali na začiatku septembra, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 37,7 percenta hlasov. V Národnej rade SR by obsadil 68 kresiel. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý robila agentúra Focus v dňoch 1.9.-9.9. na vzorke 1003 respondentov.

Okrem Smeru-SD by sa do parlamentu dostalo ďalších šesť strán. Druhá v prieskume skončila Sieť, ktorej by odovzdalo hlas 11,4 percenta opýtaných, čo by znamenalo 20 poslaneckých mandátov. KDH by v septembri volilo 8,2 percenta opýtaných. V parlamente by kresťanskí demokrati mali 14 kresiel.

Rovnako 14 mandátov by mala aj koalícia OĽaNO-NOVA, ktorej by dalo hlas 8 percent opýtaných. Nasleduje Most-Híd, ktorý by v septembri získal 7,1 percenta hlasov a tak by mal v NR SR 13 poslancov.

Do Národnej rady SR by sa dostala aj SNS, ktorej by podľa prieskumu odovzdalo hlas 6,4 percenta opýtaných. To by pre stranu znamenalo 11 kresiel. Poslednou stranou, ktorá by prekročila potrebnú päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu, je SaS. Volilo by ju 5,4 percenta opýtaných a liberáli by tak dostali desať mandátov.

Mimo parlamentu by v septembri skončila SMK, ktorú by volilo 4,1 percenta opýtaných. Žiadna iná strana by podľa prieskumu nepresvedčila ani tri percentá voličov. Pred bránami parlamentu by skončila aj dnes parlamentná SDKÚ-DS. Podľa prieskumu by ju volilo 2,2 percenta opýtaných.

Agentúra Focus sa respondentov pýtala, koho by volili, ak by kandidovali dané politické strany. Respondenti si mohli vybrať z predložených strán alebo odpovedať, že by volili inú stranu. Z prieskumu vyplynulo tiež, že voliť by išlo 68,5 percenta opýtaných, nehlasovalo by 19,1 percenta. Ďalších 12,4 percenta odpovedalo na otázku Focusu "neviem" alebo nechcelo odpovedať.

  Politická stranaPercentá
1 Smer-SD37,7
2Sieť11,4
3KDH8,2
4OĽaNO-NOVA8
5Most-Híd7,1
6SNS6,4
7SaS5,4
8SMK4,1
9SDKÚ-DS2,2