< sekcia Slovensko

Najviac preferovaným športovcom z kandidátov bol K. Kučera

Na archívnej snímke bývalý tenista Karol Kučera počas predstavenia kandidačnej listiny OĽaNO do parlamentných volieb. Foto: TASR - Martin Baumann

V celkovom poradí najpreferovanejších kandidátov obsadil Kučera 77. miesto.

Bratislava 1. marca (TASR) - Bývalým vrcholovým športovcom, ktorý ako kandidát na poslanca Národnej rady SR získal v sobotných (29.2.) voľbách najviac preferenčných hlasov, je tenista Karol Kučera. Ako kandidát číslo 6 víťazného hnutia OĽaN0 získal 14.916 hlasov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov parlamentných volieb, zverejnených na webe Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

V celkovom poradí najpreferovanejších kandidátov obsadil Kučera 77. miesto, zároveň je bývalý šiesty hráč sveta jediným kandidátom z radov bývalých športovcov v prvej 150-tke kandidátov s preferenčnými hlasmi.

Na 161. mieste v tomto rebríčku skončil bývalý kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Dušan Tittel, ako kandidát číslo 8 neúspešnej SNS získal 5608 preferenčných hlasov.

Prvú päťku športovcov, ktorí ako kandidáti získali najviac "krúžkov", dopĺňajú ďalší kandidáti "Obyčajných". Bývalá tenistka Romana Tabak (kandidovala za OĽaNO zo 44. miesta) získala 3855 hlasov (221. najvyšší počet), volejbalistu Richarda Nemca (kandidát OĽaNO č. 50) krúžkovalo 2917 voličov (275. miesto), ďalšieho tenistu Jána Krošláka (kandidoval za hnutie zo 40. miesta) zvýraznilo na hlasovacích lístkoch 2428 voličov (309. miesto v rebríčku preferenčných hlasov).

Medzi bývalými športovcami, ktorí kandidovali za poslanca zákonodarného zboru, bol v sobotných voľbách aj futbalista Tibor Jančula (SNS), hokejista Róbert Pukalovič (ĽSNS), hokejbalista Róbert Kašša (SaS), paralympionik Jakub Krako (PS-Spolu) alebo krasokorčuliarka Oľga Beständigová (DS).

Najviac preferenčných hlasov v sobotňajších voľbách získal líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý kandidoval zo 150. miesta na kandidátke hnutia. Dostal 498.740 preferenčných krúžkov. Po ňom nasleduje premiér, volebný líder a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini so 413.555 preferenčnými hlasmi. Tretím z hľadiska preferenčných krúžkov je predseda Smeru-SD Robert Fico s 243.463 hlasmi.