Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Slovensko

Zvýšením životnej úrovne vyriešime mnohé problémy, tvrdí Pavel Weiss

Na snímke Pavel Weiss, líder kandidátky hnutia 99% - občiansky hlas (OH) vo februárových voľbách do Národnej rady SR počas rozhovoru pre TASR v Bratislave 9. februára 2020. Foto: TASR - Michal Svítok

Príčinou súčasnej situácie je podľa neho nesprávne prerozdeľovanie verejných financií.

Bratislava 9. februára (TASR) - Zvýšením životnej úrovne by sme vyriešili mnohé problémy Slovenska. V rozhovore pre TASR to uviedol volebný líder hnutia 99% - občiansky hlas Pavel Weiss. Príčinou súčasnej situácie je podľa neho nesprávne prerozdeľovanie verejných financií. Prostriedky by získal aj znížením počtu zamestnancov vo verejnej správe.

Čo považujete za najväčšie problémy Slovenska a aké riešenie vaša strana ponúka?

Najväčším problémom Slovenska je nesprávne prerozdeľovanie verejných financií. Dnes máme na Slovensku pomerne nízku životnú úroveň voči tomu, čo by sme mohli mať a čo majú okolité štáty. Máme 3,7 milióna ľudí poberajúcich zo štátneho rozpočtu a máme 1,7 milióna ľudí, ktorí ho napĺňajú. Uvedomujeme si, že 1,7 milióna ľudí, ľudovo povedané, živí 5,4 milióna?

Ako by ste to riešili?

Znížili by sme počet zamestnancov vo verejnej správe o jednu štvrtinu. Je to šokujúce, ale máme 41 zamestnancov na 1000 ľudí. Vo Veľkej Británii majú na 1000 ľudí len 30 ľudí pracujúcich vo verejnej správe a vo Fínsku len 20, to je polovica. Prečo by sme mali mať z toho strach? Znížme ich počet o jednu štvrtinu a prerozdeľme rozpočet pre tých, ktorí to potrebujú. Zvýšili by sme dôchodky o 30 percent, to je zo 470 eur na 600 eur, zdravotné sestry by mali z 1300 na 1700 a učitelia z 1100 na 1400.

Sú niektoré priority z vášho programu pre vás také dôležité, že by ste nimi podmienili svoj prípadný vstup do vládnej koalície?

Určite by sme nešli do vlády s extrémistickými stranami. Taktiež by sme zvažovali niektoré body nášho programu, ako tento – naším cieľom je zvýšiť životnú úroveň a štandard obyvateľstva. Ak by sa nám toto nedarilo, tak nemá význam tam vstupovať.

Na stole ešte stále zostala reforma zdravotníctva. Aký máte k nej postoj? Vedeli by ste si predstaviť, že by ste si ju osvojili?

Táto reforma je šitá na mieru ľuďom, ktorí ju z väčšej časti zneužívajú. Rád by som si zobral reformu, ktorá je odskúšaná, premiestnil na Slovensko a použil to.

Aký je váš postoj k potrebe očisty slovenského súdnictva? Ak je podľa vás potrebná reforma, ako by ste si ju predstavovali?

Je štatisticky dokázané, že zvyšovaním životnej úrovne sa znižuje korupcia aj neduhy štátu. Veľmi jednoducho povedané - keď nič nemáte, ste ochotní robiť kroky, ktoré sú na hrane zákona, možno aj mimo zákona. Keď niečo máte, máte strach o to prísť.

Ďalšou často skloňovanou oblasťou je školstvo, pretože slovenskí žiaci často zaostávajú v medzinárodných meraniach. Aké kroky by ste urobili v tejto oblasti?

Je tam málo prostriedkov. To znamená, keď už máme málo prostriedkov, zvýšiť dotáciu do školstva tým, že niekde uberieme, a okrem toho by sme mali veľmi zvažovať počet vysokých škôl a univerzít. Veď my tu máme nekonečne veľa univerzít a vysokých škôl na počet obyvateľov. A načo to máme? Tak sa znižuje kvalita, lebo ani toľko profesionálnych učiteľov nemáme. A znova sme pritom základe, keď nezvýšime platové podmienky lektorov, profesorov, docentov, tak ich tu nebudeme mať. Školstvo je poddimenzované, iné rezorty sú predimenzované, treba ich ubrať.

Mladí sa tiež v súčasnosti často utiekajú k extrémizmu a intolerancii. Ako by ste prispeli k tomu, aby to tak nebolo?

Myslím, že som to povedal hneď na začiatku, zvyšovaním životnej úrovne. V niektorých krajinách nášho sveta je veľmi nízka životná úroveň, tam je extrémizmus nekonečne veľký, či je podporovaný náboženstvom, alebo nie. Ale kde nič nie je, tam je extrémizmus veľký. Druhá vec je, že mali by sme tu mať stranu, ktorá pokrýva aj túto časť rozumnou mierou. Mali sme Slovenskú národnú stranu, ktorá bola národne cítiaca strana. Dnes je ľavicovo-orientovaná a vytvára priestor pre tých, ktorí uznávajú túto časť, aby sa dostali viacej do extrémistickej strany a Marian Kotleba to využil.

Plánujete upraviť daňovo-odvodový systém, prípadne presadiť nejaké nové dane?

Nie, v žiadnom prípade. Slovensko je v jednej tretine odzadu vo výbere daní, to nie je zvyšovanie dane, ale v spôsobe výberu daní. Toto sa zlepšuje, je to postupný proces. Urobiť to rýchlo je nemožné, bude to trvať. Čo sa dá skokovo urobiť, je znížiť zamestnanosť vo verejnom sektore.

A keď prepustíme toľko zamestnancov štátnej správy, budú sa mať kam zaradiť?

Ministerstvo stále deklaruje, ako veľa voľných miest máme v našom národnom hospodárstve. Takže máme ich kam dať.

Ste za zachovanie zahranično-politického smerovania Slovenska?

Ja som starší ročník. V starom systéme ma 40 rokov presviedčali, že Sovietsky zväz je náš brat a večný priateľ. V novom, že Spojené štáty americké sú náš priateľ a Rusko nepriateľ. Donald Trump nás veľmi rýchlo poučil, my nie sme vaši nepriatelia ani priatelia, my sme vaši veľkí obchodní partneri. Správajme sa k nim tak. Sú to naši obchodní partneri.