Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

SaS vyzvala strany pod hranicou zvoliteľnosti, aby z boja odstúpili

Na archívnej snímke poslanec NRSR Richard Sulík (SaS). Foto: TASR Jaroslav Novák

Sulík chce, aby neprepadol žiaden pravicový a demokratický hlas voličov. V prepočte na počet poslancov v parlamente podľa Sulíka hrozí prepadnutie šiestich až ôsmich mandátov.

Bratislava 21. septembra (TASR) - SaS vyzvala k odstúpeniu z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. Predseda SaS Richard Sulík upozornil na hrozbu prepadnutia množstva demokratických hlasov, ktoré môžu byť kľúčové pri zostavovaní vlády. Ak by sa strany rozhodli z boja odstúpiť v prospech SaS, deklaroval pripravenosť rokovať s nimi po voľbách o obsahu vládneho programu či personálnych nomináciách. Vyhnúť sa chce vzniku vlády v zložení Smer-SD, Hlas-SD, Republika a SNS, ktorú označil za najhorší scenár pre Slovensko.

"Vyzývame strany, ktoré nemajú šancu byť v parlamente, aby odstúpili z politického boja, a aby podporili niektorú z demokratických strán,"
vyhlásil Sulík. Nejde podľa neho o to, kto voľby vyhrá, ale o to, aby predseda Smeru-SD Robert Fico nedisponoval 76 poslancami. Šéfa Smeru-SD označil za hrozbu pre Slovensko, preto podľa neho v žiadnom prípade nesmie zostaviť vládu.

Subjekty s preferenciami pod päť percent vyzval k zodpovednosti. Apeloval najmä na predstaviteľov strany Demokrati, aby odložili egá bokom. Sulík chce, aby neprepadol žiaden pravicový a demokratický hlas voličov. V prepočte na počet poslancov v parlamente podľa Sulíka hrozí prepadnutie šiestich až ôsmich mandátov. Dodal, že to zvyšuje riziko zostavenia vlády Smeru-SD, Hlasu-SD, Republiky a SNS, čím by sa podľa neho Slovensko stalo čiernou dierou Európy.

Sulík zároveň poznamenal, že Hlas-SD nie je pre SaS želaným partnerom. "Je to strana, ktorá chce silný štát, pričom silný štát vás akurát oberie o dane," uviedol. Podčiarkol, že zo spolupráce vie strany vylúčiť len kongres SaS, ktorý tak zatiaľ urobil pri Smere-SD, ĽSNS či SNS.