Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Slovensko

Volebné moratórium sa začne o polnoci na 27. októbra

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Počas dvojdňového moratória bude zakázané uverejňovať volebné prieskumy, ako aj volebné ankety.

Bratislava 8. októbra (TASR) - Volebné moratórium začína plynúť 48 hodín pred dňom konania volieb, čo je v prípade blížiacich sa regionálnych volieb polnoc z 26. októbra na 27. októbra. Pre TASR to potvrdili z Ministerstva vnútra (MV) SR. Počas moratória platí zákaz viesť volebnú kampaň a uverejňovať prieskumy verejnej mienky.

Volebná kampaň je činnosť strany, koalície alebo kandidátov, za ktorú sa obvykle platí úhrada smerujúca k ich propagácii. Za volebnú kampaň sa považuje činnosť v prospech aj neprospech kandidátov, preto sa ňou rozumie aj antikampaň. Každá reklama musí obsahovať údaje o objednávateľovi a dodávateľovi. Zákon na ňu určuje finančné limity. Strana môže na kampaň do jesenných komunálnych a krajských volieb minúť najviac 1,5 milióna eur. Finančné limity kandidátov sú určené funkciou, o ktorú sa uchádzajú.

Počas dvojdňového moratória bude zakázané uverejňovať volebné prieskumy, ako aj volebné ankety. Zákon o volebnej kampani hovorí, že v deň volieb sa môže konať prieskum verejnej mienky, no len s voličmi, ktorí opustili volebnú miestnosť, a len tak, aby nemohlo dôjsť k ovplyvňovaniu voličov alebo narušovaniu priebehu hlasovania. Výsledky tohto prieskumu sa budú môcť zverejniť až po skončení hlasovania.

Spojené voľby budú 29. októbra. Voliči môžu hlasovať len v mieste svojho trvalého bydliska. V jeden deň si budú vyberať starostov, respektíve primátorov, poslancov zastupiteľstiev, ako aj predsedov krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev. Voliči v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19 budú môcť hlasovať doma do špeciálnej volebnej schránky, ak o to vopred požiadajú.