Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

VEĽKÝ PREHĽAD: Takto hlasovalo Slovensko v doterajších voľbách do EP

Na snímke ilustračné zábery z práce sumarizačných útvarov počas tretej skúšky spracovania výsledkov volieb do Európskeho parlamentu 2024 v Bratislave 4. júna 2024. Foto: TASR - Martin Baumann

V sobotu 8. júna sa uskutočnia na Slovensku v poradí piate voľby do Európskeho parlamentu (EP).

Bratislava 5. júna (TASR) - V sobotu 8. júna sa uskutočnia na Slovensku v poradí piate voľby do Európskeho parlamentu (EP).

EP je nadnárodnou parlamentnou inštitúciou Európskej únie (EÚ), zároveň je jedinou inštitúciou EÚ volenou priamo občanmi.

V roku 1979 sa uskutočnili prvé priame voľby a odvtedy si svojich europoslancov každých päť rokov volia občania členských štátov v európskych voľbách. Slovensko vstúpilo do EÚ 1. mája 2004 a v tomto roku tiež občania SR prvý raz volili svojich zástupcov v EP.

TASR prináša výberový prehľad výsledkov doterajších volieb do EP v SR.



2004 - prvé voľby do EP



Dňa 13. júna 2004 sa uskutočnili na Slovensku historicky prvé voľby do Európskeho parlamentu. Volebná účasť predstavovala 16,96 percenta, občania odovzdali 701.595 platných hlasov. Volili dokopy 14 budúcich poslancov EP.

Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) - získala vo voľbách 17,09 percenta (119.954 hlasov). V Európskom parlamente obsadila tri kreslá - Milan Gaľa, Zita Pleštinská, Peter Šťastný vstúpili do frakcie Európskej ľudovej strany (EPP).
Na snímke slovenská hokejová legenda Peter Šťastný.
Foto: TASR/Martin Baumann

Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) - 17,04 percenta (119.582 hlasov) získala tri kreslá, poslanci Peter Baco, Irena Belohorská, Sergej Kozlík pôsobili ako nezávislí.

Smer-Sociálna demokracia (Smer-SD) - 16,89 percenta (118.535 hlasov), získala tri kreslá. Poslanci Monika Beňová, Miloš Koterec, Vladimír Maňka vstúpili do Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D).

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) - 16,19 percenta (113.655 hlasov) a tri kreslá. Poslanci Ján Hudacký, Miroslav Mikolášik, Anna Záborská pôsobili v EPP.

Strana maďaskej koalície (SMK) - 13,24 percenta (92.927 hlasov), dve kreslá. Poslanci Edit Bauer a Árpád Duka-Zólyomi vstúpili do EPP.



2009 - druhé voľby do EP



Dňa 6. júna 2009 sa uskutočnili na Slovensku druhé voľby do Európskeho parlamentu. Volebná účasť dosiahla 19,64 percenta, platný hlas odovzdalo 826.782 občanov, ktorí volili 13 europoslancov.

Smer-SD získal 32,01 percenta (264.722 hlasov), čo znamenalo päť mandátov. Poslanci Monika Flašíková Beňová, Monika Smolková, Katarína Neveďalová, Boris Zala a Vladimír Maňka pôsobili vo frakcii Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D).
Na snímke europoslanec Boris Zala počas rozhovoru pre TASR v Štrasburgu, 20. mája 2019.
Foto: TASR - Michal Svítok

SDKÚ-DS získala 16,98 percenta (140.426 hlasov), t. j. dva mandáty. Eduard Kukan a Peter Šťastný pôsobili v EPP.

SMK získala 11,33 percenta (93.750 hlasov), teda dva mandáty, Edit Bauer a Alajos Mészáros pôsobili v EPP.

KDH dostalo 10,87 percenta (89.905 hlasov), dva mandáty. Anna Záborská a Miroslav Mikolášik pôsobili v EPP.

ĽS-HZDS získalo 8,97 percenta (74.241 hlasov), poslanec Sergej Kozlík sa pričlenil k Skupine Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE).

SNS dosiahla výsledok 5,55 percenta (45.960 hlasov). Jaroslav Paška bol členom Skupiny Európa slobody a demokracie.



2014 - tretie voľby do EP



Dňa 24. mája 2014 sa uskutočnili na Slovensku v poradí tretie voľby do Európskeho parlamentu. Pri dosiaľ najnižšej účasti 13,05 percenta odovzdalo platný hlas 560.603 občanov, ktorí volili 13 europoslancov.

Smer-SD získal 24,09 percenta (135.089 hlasov), štyri mandáty. Poslanci Maroš Šefčovič (po odchode na post eurokomisára ho vystriedala Monika Smolková), Monika Flašíková Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka pôsobili v Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D).
Na archívnej snímke z 19. júla 2019 europoslankyňa Monika Beňová.
Foto: TASR - Martin Baumann

KDH malo 13,21 percenta (74.108 hlasov), dva mandáty. Anna Záborská a Miroslav Mikolášik pôsobili v EPP.

SDKÚ-DS získala 7,75 percenta (43.467 hlasov), dva mandáty. Ivan Štefanec, Eduard Kukan (obaja kandidovali za SDKÚ-DS, neskôr z nej Kukan vystúpil, Štefanec vstúpil do KDH) pôsobili v EPP.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) - 7,46 percenta (41.829 hlasov), jeden mandát. Branislav Škripek pôsobil v klube Európskych konzervatívcov a reformistov.

NOVA – Konzervatívni demokrati Slovenska – Občianska konzervatívna strana (Nova-KDS-OKS) - 6,83 percenta (38.316 hlasov), jeden mandát. Jana Žitňanská pôsobila v klube Európskych konzervatívcov a reformistov.

SaS - 6,66 percenta (37.376 hlasov), jeden mandát. Richard Sulík pôsobil v klube Európskych konzervatívcov a reformistov (pôvodne bol členom frakcie ALDE).

Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK-MKP) - 6,53 percenta (36.629 hlasov), jeden mandát. Poslanec Pál Csáky pôsobil v EPP.

Most-Híd - 5,83 percenta (32.708 hlasov), jeden mandát, poslanec József Nagy pôsobil v EPP.



2019 – štvrté voľby do EP



Dňa 25. mája 2019 sa uskutočnili v poradí štvrté voľby do EP, na ktorých sa zúčastnilo 22.74 percenta, teda 1.003.978 voličov. Poslanci volili 14 poslancov s tým, že 14. europoslankyňa (Miriam Lexmann) sa ujala funkcie až 1. februára 2020 po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, čím SR získala jeden mandát.

Koalícia Progresívne Slovensko a Spolu získala 20,11 percenta, t. j. 198.255 hlasov – štyri mandáty. Michal Šimečka (17. októbra rezignoval, pretože bol zvolený do Národnej rady SR, nastúpil miesto neho Jozef Mihál), Michal Wiezik a Martin Hojsík pôsobia vo frakcii Renew Europe, Vladimír Bilčík v EPP.
Na snímke europoslanec Vladimír Bilčík počas vystúpenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Smer-SD získal 15,72 percenta, 154.996 hlasov, t. j. tri mandáty. Monika Beňová, Róbert Hajšel a Miroslav Číž (zomrel 29. decembra 2022, vystriedala ho Katarína Roth Neveďalová) vstúpili do Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente. Po roku 2023 sú poslanci zastupujúci Smer-SD nezaradení.

ĽS-Naše Slovensko získala 12,07 percenta, 118.995 hlasov, dva mandáty, Milan Uhrík (dnes Republika) a Miroslav Radačovský pôsobia ako nezaradení.

KDH získalo 9,69 percenta, 95.588 hlasov, dva mandáty. Ivan Štefanec a Miriam Lexmann sú v EPP.

SaS získala 9,62 percenta, 94.839 hlasov, dva mandáty. Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca pôsobia vo frakcii Renew Europe.

OĽANO získalo 5,25 percenta, 51,834 hlasov, jeden mandát, Peter Pollák pôsobí v EPP.

Šutaj Eštok: Všetky prípady zneužívania polície budú vyšetrené

Koaliční predstavitelia za Smer-SD opätovne spochybnili tzv. čurillovcov. Poukázali pritom na ich údajnú vulgárnu komunikáciu.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.

- Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie (EK) na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla.

- Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz.

- Koaličná SNS na aktuálnej alebo nasledujúcej schôdzi Národnej rady (NR) SR navrhne čiastočné zrušenie dane z finančných transakcií, a to pre živnostníkov a firmy s obratom do 100.000 eur.

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).