< sekcia Slovensko

VIDEO: Záchranársky vrtuľník zrejme zachytil elektrické vedenie

Na snímke vrtuľník Leteckej záchrannej služby Air Transport Europe a posádka čakajú na poli neďaleko obce Hrabušice počas havárie vrtuľníka leteckej záchrannej služby Air Transport Europe v Prielome Hornádu v Hrabušiciach 17. júla 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Obetiam v noci vyjadril úprimnú sústrasť minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Hrabušice 18. júla (TASR) - Záchranársky vrtuľník, ktorý 17. júla večer spadol do rokliny v Slovenskom raji, šiel pomôcť chlapcovi, ktorý sa zranil počas túry. Pre médiá to potvrdil hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík s tým, že vrtuľník v čase, keď šiel na miesto zásahu, pravdepodobne zachytil elektrické vedenie a stroj sa zrútil do vody.

Havarovaný vrtuľník v rieke
Foto: OS ZZS


"Na palube boli traja záchranári Air-Transport Europe a jeden horský záchranár Horskej záchrannej služby (HZS) Slovenský raj, žiaľ všetci štyria členovia posádky na mieste zahynuli," uviedol hovorca. Nepotvrdil však, že v prípade horského záchranára išlo priamo o náčelníka HZS v Slovenskom raji Dušana Leskovjanského.Na miesto nešťastia priletel aj vrtuľník ministerstva vnútra, z ktorého sa zlanil hasič-záchranár s hydraulickým zariadením. "Pád vrtuľníka bol v dosť problematickom teréne, vyložili tam nejaké zariadenie, ktoré budú potrebovať. Čaká sa na dopravný úrad, budú musieť prísť vyšetrovatelia, ktorí vyšetria okolnosti tejto leteckej tragédie. Následne dôjde k vyslobodeniu tiel záchranárov a ukončenie záchranárskych prác a odstraňovanie trosiek," doplnil Netík. Zatiaľ nevedel špecifikovať, ako dlho budú práce v nedostupnom teréne trvať.

Na mieste nešťastia bol dnes večer aj minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý vyjadril úprimnú sústrasť všetkým pozostalým tragédie. "Je mi veľmi ľúto, čo sa dnes stalo, jednak ako ministrovi zdravotníctva, ale aj ako ich kolegovi; stalo sa to ľuďom, ktorí šli zachraňovať ľudský život a sami zahynuli. Bol som na mieste, nie je to pekný pohľad, vrtuľník je zrútený v polovici lesa vo vode. V tejto chvíli neviem, čo sa stalo, bude to predmetom vyšetrovania. Sú tam štyri obete, ich telá sú stále na mieste, ide o operátora, pilota, leteckého a horského záchranára," doplnil Čislák. Záchranné a vyšetrovacie zložky budú na mieste podľa neho počas celej noci.Chlapca, ktorému šli záchranári na pomoc, nakoniec z miesta, kde spadol, vyslobodili horskí záchranári na nosidlách. Podľa ministra mal zranenia dolnej končatiny a hlavy, ktoré si spôsobil pádom do rokliny. "Previezli ho do nemocnice, ide o chlapca nemeckej národnosti. Ťažko polemizovať o tom, či bol nutný zásah vrtuľníka, pretože ak chlapec spadne z nejakej výšky, má poranenia hlavy, brucha a dolnej končatiny, tak je samozrejme privolaný vrtuľník," uzavrel Čislák.

Vrtuľník sa zrútil v rokline Prielom Hornádu v Slovenskom raji 17. júla krátko pred 19. hodinou.