Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Slovensko

Vrzgulová: Ako spoločnosť spomína na minulosť odzrkadľuje jej hodnoty

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Vedieť o nejakom historickom období podľa nej ešte neznamená, že sme pochopili, čo sa vtedy stalo do takej miery, že je to dôležité pre našu identitu, že to ovplyvní naše zmýšľanie a konanie.

Bratislava 10. septembra (TASR) - To, ako spoločnosť spomína na nejakú historickú udalosť, odzrkadľuje jej súčasné hodnoty, ku ktorým sa hlási. Platí to aj pre obdobie holokaustu, ktorý sa udial aj na území Slovenska. Pamätné dni sú síce na to, aby sa vyzdvihol význam obdobia či udalosti, ale pri nich by to nemalo skončiť. Uviedla v rozhovore pre TASR Monika Vrzgulová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, v.v.i. (SAV).

"Pamätné dni sú na to, aby sa vyzdvihol význam historického obdobia alebo udalosti. Ale okrídlené poučenie sa z minulosti neprinesie to, že budeme o nej hovoriť iba jeden deň v roku. Je potrebné rozmýšľať a verejne diskutovať o holokauste systematicky a v širšom kontexte," skonštatovala Vrzgulová.

Vedieť o nejakom historickom období podľa nej ešte neznamená, že sme pochopili, čo sa vtedy stalo do takej miery, že je to dôležité pre našu identitu, že to ovplyvní naše zmýšľanie a konanie. To, ako na nejakú udalosť spomíname, odzrkadľuje podľa etnologičky aj hodnoty našej spoločnosti. Tie sa však menia. Spoločnosť je živý organizmus ľudí, má politických lídrov a spoločenské autority, ktoré ovplyvňujú verejnú mienku a prinášajú nové pohľady na historickú udalosť. Deje sa to tiež pri tom, ako je vnímaná a komunikovaná minulosť spojená s holokaustom. "Dôležité je, na koho sa spomína a ako," poznamenala Vrzgulová.

To, že sa pripomínajú obete holokaustu, je podľa etnologičky správne. Považuje za dôležité dať ľuďom, ktorí boli prenasledovaní a mnohí zahynuli, naspäť ich mená, tváre, životné osudy. Predstaviť ich ako ľudské bytosti, ktoré mali svoj život aj pred holokaustom a tí, ktorí prežili, aj po holokauste a hovoriť o nich ako o ľuďoch. "Všetky čítania mien obetí, aj iné formy pripomínania, ako stretnutia s potomkami komunity, ktorá žila v meste, sú pre mňa signály, že je tu snaha nejakým spôsobom povedať, že ľudia, ktorí počas holokaustu, doslova, zmizli, boli súčasťou nášho sveta a my sme o nich prišli," podotkla Vrzgulová.

Ako vedkyni, ktorá sa zameriava na otázky pamäti a identity, ale aj ako človeku, jej v spôsobe pripomínania stále chýba, že sa nie "veľmi jasne, zreteľne alebo vôbec" nepripomína to, že holokaust je "aj náš" príbeh. Že je to príbeh našich predkov, ktorí v tom období žili, nejakým spôsobom sa správali a zaujali nejaké postoje voči prenasledovanej židovskej komunite. Mnohí pritom boli aktérmi násilia. Prijímali vládne nariadenia a zákony, alebo ich realizovali na rôznych úrovniach spoločnosti, až po tú lokálnu. Istý problém vidí v tom, že sa obdobie holokaustu nespomína komplexne a nepozerá sa na celú spoločnosť.

Na Slovensku mal podľa nej holokaust lokálny charakter. Odohral sa v každej dedine a meste. Preto treba hovoriť aj o nežidovskej majorite. Je dôležité, že spomíname na záchrancov, malú skupinu tých, čo podali pomocnú ruku. Treba o nich hovoriť, ak chceme ukázať pozitívny príklad, že na Slovensku boli aj charakterní, ľudskí, empatickí ľudia, ktorí na úkor vlastného bezpečia poskytli pomoc núdznym. Slúžia ako výrazný morálny imperatív.

Zároveň však pripomína, že väčšina spoločnosti tak nekonala a snažila sa žiť svoje životy, čo najmenej dotknutá udalosťami, alebo z nich profitovala. "Bola to ilúzia vtedy a je to ilúzia aj dnes. Sme súčasťou spoločnosti tak, ako boli naši predkovia počas holokaustu, a nedá sa vyvliecť z toho obdobia a tvrdiť, že mňa to nejako nezasiahlo," zdôraznila Vrzgulová. Za najväčšiu výzvu pokladá spomínanie na mlčiacu väčšinu. "Na tých, ktorí možno niečo arizovali, lebo 'keď nie ja, tak to urobí niekto iný', alebo si niečo kúpili z osobného majetku Židov na dražbách po deportáciách, či inak využili situáciu vo svoj prospech," dodala Vrzgulová.

Fico avizuje pripravenosť na spory s dodávateľmi pochybných vakcín

Predseda vlády tiež kritizoval spochybňovanie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie COVID-19, ktorý tento týždeň schválil parlament.

,aktualizované 

- V sídle demokratického guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha v noci na nedeľu horelo.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.

- Život 21-ročného motorkára si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu krátko pred 15.00 h na križovatke medzi obcami Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, došlo k zrážke motorkára s nákladným vozidlom.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.