Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Slovensko

Vrzgulová: Ako spoločnosť spomína na minulosť odzrkadľuje jej hodnoty

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Vedieť o nejakom historickom období podľa nej ešte neznamená, že sme pochopili, čo sa vtedy stalo do takej miery, že je to dôležité pre našu identitu, že to ovplyvní naše zmýšľanie a konanie.

Bratislava 10. septembra (TASR) - To, ako spoločnosť spomína na nejakú historickú udalosť, odzrkadľuje jej súčasné hodnoty, ku ktorým sa hlási. Platí to aj pre obdobie holokaustu, ktorý sa udial aj na území Slovenska. Pamätné dni sú síce na to, aby sa vyzdvihol význam obdobia či udalosti, ale pri nich by to nemalo skončiť. Uviedla v rozhovore pre TASR Monika Vrzgulová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, v.v.i. (SAV).

"Pamätné dni sú na to, aby sa vyzdvihol význam historického obdobia alebo udalosti. Ale okrídlené poučenie sa z minulosti neprinesie to, že budeme o nej hovoriť iba jeden deň v roku. Je potrebné rozmýšľať a verejne diskutovať o holokauste systematicky a v širšom kontexte," skonštatovala Vrzgulová.

Vedieť o nejakom historickom období podľa nej ešte neznamená, že sme pochopili, čo sa vtedy stalo do takej miery, že je to dôležité pre našu identitu, že to ovplyvní naše zmýšľanie a konanie. To, ako na nejakú udalosť spomíname, odzrkadľuje podľa etnologičky aj hodnoty našej spoločnosti. Tie sa však menia. Spoločnosť je živý organizmus ľudí, má politických lídrov a spoločenské autority, ktoré ovplyvňujú verejnú mienku a prinášajú nové pohľady na historickú udalosť. Deje sa to tiež pri tom, ako je vnímaná a komunikovaná minulosť spojená s holokaustom. "Dôležité je, na koho sa spomína a ako," poznamenala Vrzgulová.

To, že sa pripomínajú obete holokaustu, je podľa etnologičky správne. Považuje za dôležité dať ľuďom, ktorí boli prenasledovaní a mnohí zahynuli, naspäť ich mená, tváre, životné osudy. Predstaviť ich ako ľudské bytosti, ktoré mali svoj život aj pred holokaustom a tí, ktorí prežili, aj po holokauste a hovoriť o nich ako o ľuďoch. "Všetky čítania mien obetí, aj iné formy pripomínania, ako stretnutia s potomkami komunity, ktorá žila v meste, sú pre mňa signály, že je tu snaha nejakým spôsobom povedať, že ľudia, ktorí počas holokaustu, doslova, zmizli, boli súčasťou nášho sveta a my sme o nich prišli," podotkla Vrzgulová.

Ako vedkyni, ktorá sa zameriava na otázky pamäti a identity, ale aj ako človeku, jej v spôsobe pripomínania stále chýba, že sa nie "veľmi jasne, zreteľne alebo vôbec" nepripomína to, že holokaust je "aj náš" príbeh. Že je to príbeh našich predkov, ktorí v tom období žili, nejakým spôsobom sa správali a zaujali nejaké postoje voči prenasledovanej židovskej komunite. Mnohí pritom boli aktérmi násilia. Prijímali vládne nariadenia a zákony, alebo ich realizovali na rôznych úrovniach spoločnosti, až po tú lokálnu. Istý problém vidí v tom, že sa obdobie holokaustu nespomína komplexne a nepozerá sa na celú spoločnosť.

Na Slovensku mal podľa nej holokaust lokálny charakter. Odohral sa v každej dedine a meste. Preto treba hovoriť aj o nežidovskej majorite. Je dôležité, že spomíname na záchrancov, malú skupinu tých, čo podali pomocnú ruku. Treba o nich hovoriť, ak chceme ukázať pozitívny príklad, že na Slovensku boli aj charakterní, ľudskí, empatickí ľudia, ktorí na úkor vlastného bezpečia poskytli pomoc núdznym. Slúžia ako výrazný morálny imperatív.

Zároveň však pripomína, že väčšina spoločnosti tak nekonala a snažila sa žiť svoje životy, čo najmenej dotknutá udalosťami, alebo z nich profitovala. "Bola to ilúzia vtedy a je to ilúzia aj dnes. Sme súčasťou spoločnosti tak, ako boli naši predkovia počas holokaustu, a nedá sa vyvliecť z toho obdobia a tvrdiť, že mňa to nejako nezasiahlo," zdôraznila Vrzgulová. Za najväčšiu výzvu pokladá spomínanie na mlčiacu väčšinu. "Na tých, ktorí možno niečo arizovali, lebo 'keď nie ja, tak to urobí niekto iný', alebo si niečo kúpili z osobného majetku Židov na dražbách po deportáciách, či inak využili situáciu vo svoj prospech," dodala Vrzgulová.

Poslanci schválili novelu zákona o neziskových organizáciách

Novela má byť účinná od 1. júna.

,aktualizované 

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu podvečer 33. schôdzu po tom, čo odhlasovali legislatívu k neziskovým organizáciám.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

- Ministerstvo financií (MF) SR sa dôrazne ohradzuje voči klamstvám, ktoré šíria opoziční politici o pripravovanej konsolidácii. Ide o zavádzanie a šírenie nepravdivých informácií. Rezort tak reagoval na viaceré vyjadrenia predstaviteľov opozície z uplynulých dní.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.