< sekcia Slovensko

Všetky tri zdravotné poisťovne sa dohodli s ANS na vyšších platbách

Foto: Union

Asociácia nemocníc Slovenska podľa súkromnej ZP Union predložila kalkuláciu toho, o koľko musia svojim zamestnancom zdvihnúť v tomto roku platy z legislatívnych dôvodov.

Bratislava 29. januára (TASR) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a Union sa na štvrtkovom (28. 1.) stretnutí so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) dohodli na vyšších platbách. Pre TASR to potvrdili zástupcovia všetkých troch ZP.

"VšZP a ANS sa na pracovnom stretnutí dohodli na valorizácii platieb na rok 2021," povedal pre TASR hovorca štátnej VšZP Matej Neumann.

PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský pre TASR taktiež potvrdil, že na štvrtkovom stretnutí so zástupcami ANS akceptovali požiadavku na zvýšenie úhrad z dôvodu valorizácie platov pre rok 2021.

ANS podľa súkromnej ZP Union predložila kalkuláciu toho, o koľko musia svojim zamestnancom zdvihnúť v tomto roku platy z legislatívnych dôvodov. "Napriek tomu, že naše príjmy z verejného zdravotného poistenia tvoria len 8,3 percenta, pristúpili sme na kompromis a podľa metodiky DRG odhadov vykryjeme nemocniciam až deväť percent podielu na valorizácii," povedala riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union Elena Májeková s tým, že zmluvy budú po podpise dodatkov platné do roku 2022.

Upozornila, že sektoru môžu chýbať peniaze na poskytnutie inej starostlivosti pre pacientov, ktorí čakajú na poskytnutie potrebnej starostlivosti po odznení situácie súvisiacej s novým koronavírusom. Dôvodom je, že finančné zdroje na testovanie a očkovanie neboli podľa jej slov kalkulované pre rozpočet verejného zdravotného poistenia. ZP Union dúfa, že rezorty zdravotníctva a financií prídu s refundáciou covidových nákladov zdravotným poisťovniam.