Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Slovensko

VšZP a dopravné zdravotné služby sa dohodli na nových podmienkach

Logo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), foto z archívu. Foto: TASR - Pavol Zachar

Nové zmluvné podmienky pre dopravcov platia od 1. februára 2021.

Bratislava 2. februára (TASR) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla na nových zmluvných podmienkach so Združením záchranných a dopravných zdravotných služieb Slovenskej republiky, ako aj s Asociáciou dopravnej zdravotnej služby. Tento segment je tak zazmluvnený a zastabilizovaný až do 31. marca 2022. TASR o tom informoval hovorca poisťovne Matej Neumann.

Nové zmluvné podmienky pre dopravcov platia od 1. februára 2021. „Intenzívnymi rokovaniami sa nám podarilo zastabilizovať segment dopravy a zabezpečiť na celom Slovensku dopravnú službu pre našich poistencov na dlhšie časové obdobie," povedal Richard Strapko, generálny riaditeľ VšZP.

Nové zmluvy s dopravcami diferencujú ceny podľa počtu najazdených kilometrov. V cenách je podľa Neumanna zohľadnený aj stav pacienta, teda či je mobilný alebo imobilný. "V zmluvách sú implementované aj prepravy súvisiace s prevozom pacientov s ochorením COVID-19, ako aj nový typ prepravy na pokyn operačného strediska," dodal Neumann.

Dopravné zdravotné služby v druhej polovici januára upozornili, že sa obávajú o svoju existenciu a fungovanie. Dôvodom bol návrh VšZP na zníženie zmluvných cien od 1. januára tohto roka v priemere až o 20 percent. Asociácia dopravnej zdravotnej služby návrh označila za likvidačný.