Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

VšZP upozorňuje na chyby v receptoch pri výbere liekov v zahraničí

Na snímke vstup do budovy generálneho riaditeľstva Všeobenej zdravotnej poisťovne (VšZP) na Panónskej ceste v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Pre výpadky niektorých liekov na Slovensku VšZP eviduje zvýšený počet žiadostí o preplatenie kategorizovaných liekov na predpis, ktoré si poistenci vyberajú v zahraničí.

Bratislava 25. apríla (TASR) - Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) poukazuje na nesprávne vypísané recepty pri výbere liekov v zahraničí, v dôsledku čoho pacientom nie je možné refundovať náklady. Upozorňuje lekárov, aby v receptoch uvádzali, že liek hradí poisťovňa, nie pacient.

Pre výpadky niektorých liekov na Slovensku VšZP eviduje zvýšený počet žiadostí o preplatenie kategorizovaných liekov na predpis, ktoré si poistenci vyberajú v zahraničí. "Pre nesprávne vypísanie receptu, keď lekár poistenca označí ako samoplatcu, však narastá aj počet prípadov, keď poisťovňa nemôže poistencovi refundovať tieto náklady," upozornila poisťovňa. Z celkového počtu žiadostí pre refundáciu liekov zakúpených v zahraničí eviduje v tomto roku 24 percent refundovaných v nulovej hodnote.

VšZP preto upozorňuje poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby pri vypisovaní receptu s cieľom vyzdvihnutia kategorizovaného lieku v zahraničí uvádzali, že liek uhrádza poisťovňa, nie pacient. "V opačnom prípade sa z poistenca stáva samoplatca bez nároku na následné preplatenie lieku. Rovnako tak vyzývame pacientov, aby si pri preberaní receptu skontrolovali správnosť označenia spôsobu úhrady," dodala.

Rovnako eviduje nárast počtu žiadostí o refundáciu aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. "V tomto roku z dôvodu výpadku liekov Ebrantil a Enelbin stúpol počet žiadostí od poistencov na refundáciu liekov o 95 kusov," spresnil pre TASR manažér odboru PR Branislav Cehlárik. Dodal, že poisťovňa v troch prípadoch refundovala úhradu lieku napriek tomu, že na recepte bolo uvedené "hradí pacient".

Súkromná Union zdravotná poisťovňa ozrejmila, že ak recept nie je správne vypísaný, nemôže ho refundovať. "Recepty sa posudzujú podľa slovenskej legislatívy, teda liek, ktorý je na Slovensku hradený z verejného zdravotného poistenia, refundujeme za rovnakých podmienok, ako by sme ho uhrádzali pacientovi na Slovensku. Ak liek nie je na Slovensku kategorizovaný, nemôžeme ho refundovať.

V prípade, ak lekár na recepte uvedie, že liek hradí pacient, zdravotná poisťovňa ho nehradí,"
vysvetlila pre TASR hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová.