Quantcast
< sekcia Slovensko

Výbor bude riešiť situáciu na GP i odchod šéfa bratislavského súdu

Na snímke poslanec parlamentu SR Juraj Šeliga (Za ľudí) počas 66. schôdze NRSR 22. júna 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Výbor má so Žilinkom riešiť záležitosti spojené s kontroverzným paragrafom 363, následne sa ho chceli pýtať na cestu do Ruska.

Bratislava 24. júna (TASR) - Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR bude v utorok (28. 6.) mimoriadne rokovať k situácii na Generálnej prokuratúre (GP) SR. Má ísť o pokračovanie v prerušenej schôdzi výboru ešte spred niekoľkých mesiacov. Na výbor pozvali podľa jeho člena Juraja Šeligu generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Na utorok zvolali aj ďalšie zasadnutie ústavnoprávneho výboru, na ktorom by mali riešiť okolnosti odchodu predsedu Okresného súdu (OS) Bratislava III Romana Fitta z funkcie. Odvolala ho ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). O zvolanie výboru k tejto téme požiadal jeho člen Miloš Svrček (Sme rodina).

Šéf výboru Milan Vetrák (OĽANO) ešte pred časom pre TASR povedal, že ešte pred zasadnutím o Fittovi by chcel pokračovať v prerušenej schôdzi, na ktorej riešili situáciu na prokuratúre. Vetrák chce, aby si členovia výboru vychádzali v ústrety. Poznamenal, že poslanci Sme rodina nechodili na výbor k Žilinkovi, ktorý bol neuznášaniaschopný.

Výbor má so Žilinkom riešiť záležitosti spojené s kontroverzným paragrafom 363, následne sa ho chceli pýtať na cestu do Ruska. Najnovšie by mali so šéfom prokurátorov riešiť to, koho má výbor pozývať na zasadnutia.

Svrček žiada detailnejšie vysvetlenie od Kolíkovej, prečo došlo k odvolaniu Fitta z pozície predsedu súdu ešte pred vyhodnotením zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Kolíková ako dôvod odvolania uviedla manažérske pochybenie v čase, keď príslušníci NAKA realizovali na súde úkony k zaisteniu spisu vrátane jeho utajovanej prílohy. Poslanec nerozumie, prečo ministerka rozhodla o jeho odvolaní ešte skôr, ako zaujali stanovisko Generálna prokuratúra SR a Súdna rada SR, o čo podľa Svrčeka požiadal Fitt.