Quantcast
< sekcia Slovensko

Výbor pre zdravotníctvo sa bude zaoberať tendrom na záchranky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Výbor zasadne v pondelok o 10.30 h.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Mimoriadny Výbor Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo sa bude v pondelok (9. 9.) zaoberať témou výberového konania na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS). TASR to potvrdil predseda výboru Štefan Zelník (SNS).

Koaličný poslanec priblížil, že výbor v pondelok zasadne o 10.30 h. Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško by na ňom poslancom mal vysvetliť, podľa akého kľúča sa rozhodol vybrať členov výberovej komisie na prevádzkovanie ambulancií.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Podľa ÚDZS bol tender v súlade s príslušnou legislatívou.

Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE - Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom MZ SR Máriom Miklošim. V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva - šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa počas týždňa so šéfom ÚDZS stretla, aby jej odpovedal na otázky týkajúce sa pochybného tendra. Po stretnutí s ním konštatovala, že by sa Haško mal postaviť pred médiá a svoje rozhodnutie vysvetliť verejnosti. Iniciátorom zvolania parlamentného výboru bol jeho podpredseda Marek Krajčí (OĽaNO).

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck.