< sekcia Slovensko

Medzi výhercov ceny Európskeho týždňa mobility sa zaradili aj Košice

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Podľa tlačovej správy sa do ETM 2019 zapojilo rekordných 58 samospráv, čím prispeli k celoeurópskemu výsledku 1355 miest z 50 krajín sveta.

Bratislava 22. októbra (TASR) – Víťazmi ceny Európskeho týždňa mobility sa stali Nováky, Košice, obec Ivanka pri Dunaji a základná škola v Sládkovičove. TASR o tom informovala Iveta Kureková zo Slovenskej agentúry životného prostredia.

Podľa oficiálne zverejnených štatistík sa potvrdilo, že Ministerstvo životného prostredia SR a národný koordinátor kampane Európskeho týždňa mobility (ETM) Slovenská agentúra životného prostredia zvýšili motiváciu samospráv zapojiť sa do kampane na podporu udržateľnej mestskej mobility v Európe.

Podľa tlačovej správy sa do ETM 2019 zapojilo rekordných 58 samospráv, čím prispeli k celoeurópskemu výsledku 1355 miest z 50 krajín sveta.

V kategórii aktívna samospráva zvíťazila obec Ivanka pri Dunaji, kde dokázali pripraviť podujatia pre všetky vekové kategórie, ale nadviazať na ne aj trvalými opatreniami, vystihujúcimi aktuálnu tému kampane „Bezpečná chôdza a cyklistika“. Kampaňou „Spravme, čo sa dá“ riešili dopravnú situáciu v okolí miestnej základnej a materskej školy.

V kategórii efektívne trvalé opatrenie zvíťazili Nováky za projekt Pešibusu.

Originálna aktivita bola kategória, v ktorej prvenstvo obsadili Košice so svojou aktivitou „CykloDobro“. Občianske združenie OKOLO počas tejto akcie vyskladalo desať bicyklov, ktoré boli rozdané sirotám, do rómskych osád a iným sociálne znevýhodneným skupinám. Kategóriu originálne opatrenie obsadila prvenstvom Základná škola s materskou školou Karola Kuffnera v Sládkovičove. Tí zaujali porotu organizovanou cyklojazdou .