Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. jún 2023Meniny má Karolína
< sekcia Slovensko

Vyše 40% tínedžerov nevie rozlíšiť pravdivé zdravotnícke informácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Výskum sa realizoval na vzorke 300 stredoškolákov vo veku 16 až 19 rokov.

Bratislava 29. augusta (TASR) - Štyridsaťjeden percent slovenských tínedžerov nedokáže rozlíšiť pravdivé zdravotnícke informácie od nepravdivých. Vyplýva to z výskumu psychológov z Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej akadémie vied (SAV). TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller. Výsledky podľa nej poukazujú na dôležitosť vzdelávania mladistvých v oblasti práce s informáciami zo zdravotníctva.

"Keďže adolescenti sú častými používateľmi internetu, zvyčajne očakávame, že vedia, ako získavať a zužitkovať online informácie, ale opak sa zdá byť pravdou," skonštatoval psychológ a vedúci výskumu Radomír Masaryk. Respondenti podľa výskumu nepovažovali za znak nedôveryhodnosti jazykové nedostatky.

Ukázalo sa tiež, že 48 tínedžerov verilo pravdivým zdravotníckym správam viac ako nepravdivým. "Pri posudzovaní online informácií si všímajú štruktúru stránky, jazyk a vzhľad. Viac dôverujú spoľahlivým organizáciám, overeným značkám alebo stránkam so serióznym jazykom," ozrejmila Miller.

Výskum sa realizoval na vzorke 300 stredoškolákov vo veku 16 až 19 rokov. "Vedci na nich testovali, ako vnímali dôveryhodnosť siedmich krátkych správ o benefitoch ovocia a zeleniny na zdravie. Správy boli rôzne: nepravdivé, pravdivé s neutrálnym nábojom a pravdivé s pridanými elementmi," informovala hovorkyňa.