Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

Výskumný ústav detskej psychológie a patológie aktivoval linku pomoci

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Odborníci v týchto dňoch poskytujú podporu pri krízovej intervencii a radia, ako aktuálnu situáciu vysvetľovať deťom.

Bratislava 2. marca (TASR) – Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) reaguje na situáciu v súvislosti s vojenským útokom na Ukrajine a opäť aktivoval telefonickú linku pomoci. Prostredníctvom nej chce pomáhať rodičom, učiteľom, ale aj mladým ľuďom. Informuje o tom VÚDPaP na svojom webe.

Prostredníctvom linky chce VÚDPaP pomôcť všetkým, ktorí sa ocitli v kríze a majú otázky okolo psychického zvládania tejto záťažovej situácie. Odborníci v týchto dňoch poskytujú podporu pri krízovej intervencii a radia, ako aktuálnu situáciu vysvetľovať deťom.

"Deti vnímajú informácie z médií. Slovo vojna poznajú len z počítačových hier, respektíve z hry ako takej, ale teraz je to niečo skutočné, čo je veľmi blízko. Je na nás dospelých, aby sme informácie o vojne vysvetľovali primerane veku dieťaťa," povedala psychologička VÚDPaP Alena Kopányiová. S dieťaťom treba podľa nej hovoriť jednoducho, aby nás pochopilo. "Mali by sme sa veľa rozprávať o tom, čo deti o konkrétnej situácii vojnového konfliktu, ktorý je zrazu k nám tak blízko, zaujíma, na čo sa pýta. Nemusíme mať veľa faktických informácii o tejto situácii, ale majme na pamäti skôr ich potrebu emocionálneho zdieľania," poznamenala psychologička. Ako ďalej tvrdí, je vhodné nechať priestor na emócie, či vo forme plaču, ale aj hnevu, ktoré sa môže prejavovať vo forme nedisciplinovanosti či vyrušovania.

Linka pomoci VÚDPaP funguje na telefónnom čísle 0910 361 252 v čase od 8.00 do 18.00 h.