< sekcia Slovensko

Oficiálne výsledky: R. Fico a A. Kiska zabojujú o prezidentské kreslo

Na snímke kandidáti na prezidenta SR Robert Fico (vpravo) a Andrej Kiska. Foto: TASR/Martin Baumann

Voliči o tom rozhodnú v druhom kole v sobotu 29. marca.


Bratislava 16. marca (TASR) - Víťazom sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb sa stal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého volilo 28 percent ľudí (531.919 hlasov). V druhom kole, ktoré sa uskutoční 29. marca, sa stretne s Andrejom Kiskom. Tomu hlas odovzdalo 24 percent voličov (455.996 hlasov). Volebná účasť bola 43,4 percenta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb Ústrednej volebnej komisie.

"Vzhľadom k tomu, že žiadny kandidát nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, bude sa konať druhé kolo voľby prezidenta SR, do ktorého postúpili pán Robert Fico a pán Andrej Kiska," vyhlásil predseda ÚVK Peter Nyilfa.

R. Fico si najlepšie viedol vo volebných obvodoch Svidník, Čadca, Topoľčany, Stropkov a Vranov nad Topľou

Fico si najlepšie viedol vo volebných obvodoch Svidník (48,35 percenta), Čadca (46,09 percenta), Topoľčany (46,02 percenta), Stropkov (44,03 percenta) a Vranov nad Topľou (43,93 percenta). Najmenej hlasov získal premiér vo volebných obvodoch Dunajská Streda (5,06 percenta), Komárno (9,78 percenta), Senec (15,18 percenta), Bratislava (16,32 percenta) a Šaľa (18,82 percenta).

Kisku volili ľudia najviac v obvodoch Poprad (39,53 percenta), Kežmarok (37,36 percenta), Senec (30,14 percenta), Senica (29,80 percenta) a Malacky (28,99 percenta). Najmenej ho volili v obvodoch Vranov nad Topľou (15,59 percenta), Svidník (15,83 percenta), Čadca (15,87 percenta), Bánovce nad Bebravou (17,68 percenta) a Humenné (18,16 percenta).

Tretie, nepostupové miesto obsadil podľa oficiálnych výsledkov Radoslav Procházka (21,24 percenta, 403.548 hlasov). Nasleduje Milan Kňažko (12,86 percenta, 244.401 hlasov), Gyula Bárdos (5,1 percenta, 97.035 hlasov), Pavol Hrušovský (3,33 percenta, 63.298 hlasov), Helena Mezenská (2,37 percenta, 45.180 hlasov). Ani jedno percento hlasov nezískali Ján Jurišta (0,64 percenta), Ján Čarnogurský (0,64 percenta), Viliam Fischer (0,5 percenta), Jozef Behýl (0,48 percenta), Milan Melník (0,4 percenta), Jozef Šimko (0,24 percenta) a Stanislav Martinčko (0,13 percenta).

Vyhlásenie oficiálnych výsledkov 1. kola prezidentských volieb
Výsledky spracovával Štatistický úrad SR. Podľa jeho šéfky Ľudmily Benkovičovej prebehlo spracovanie „hladko a bez akýchkoľvek problémov“. Prvá potvrdená zápisnica bola z obvodu Stropkov, prišla o 22.18 h. Posledná z obvodu Šaľa prišla o 0.12 h. Možnosť vypĺňať zápisnicu elektronicky využilo podľa nej 1185 okrskových volebných komisií, čo je takmer 20 percent. "Z nich bolo 1026 bezchybných," poznamenala Benkovičová, podľa ktorej to urýchlilo spracovanie výsledkov.

Čo sa dialo počas volebnej noci a ako dopadli prvé neoficiálne výsledky?


Prvé kolo prezidentských volieb skončilo víťazstvom Roberta Fica (531.919 hlasov, 27,8 percenta) a Andreja Kisku (455.996 hlasov, 23,8 percenta). Títo dvaja sa o dva týždne 29. marca stretnú v druhom kole voľby hlavy štátu. Tretie, nepostupové miesto obsadil podľa neoficiálnych konečných výsledkov Štatistického úradu SR Radoslav Procházka (403.548 hlasov, 21,1 percenta).

Na ďalších priečkach skončili Milan Kňažko (244.401 hlasov, 12,9 percenta), Gyula Bárdos (97.035 hlasov, 5,1 percenta), Pavol Hrušovský (63.298 hlasov, 3,3 percenta), Helena Mezenská (45.180 hlasov, 2,4 percenta), Ján Jurišta (12.209 hlasov, 0,6 percenta), Ján Čarnogurský (12.207 hlasov, 0,6 percenta), Viliam Fischer (9514 hlasov, 0,5 percenta), Jozef Behýl (9126 hlasov, 0,5 percenta), Milan Melník (7678 hlasov, 0,4 percenta), Jozef Šimko (4674 hlasov, 0,2 percenta) a Stanislav Martinčko (2547 hlasov, 0,1 percenta).

Volebná účasť dosiahla 43,4 percenta.

R. FICO: V druhom kole to bude zaujímavé


Foto: TASR
Robert Fico očakáva v druhom volebnom kole tvrdý volebný súboj. Upozorňuje, že voličská účasť v prvom kole bola nižšia, ako sa očakávalo. "Máme dva týždne, uvidíme," povedal v reakcii na výsledky prvého kola volieb.

"Ďakujem všetkým voličom, ktorí mi dali hlasy. Toto je referendum o Smere. Očakávam, že to bude v druhom kole veľmi zaujímavé," povedal.

Dodal, že je víťazom prvého kola volieb. "Opozícia by podporila aj diabla voči mne, ja som s tým rátal, taký je život, ideme ďalej. Bude to normálna kampaň medzi dvoma kandidátmi, každý z nás bude chcieť niečo povedať," reagoval na Robert Fico na otázku, koho v druhom kole volieb podporí opozícia.

A. KISKA: Vstupujem do toho s úprimným záujmom bojovať


Andrej Kiska očakáva v druhom kole prezidentských volieb ťažký a otvorený súboj s premiérom a prezidentským kandidátom Smeru Robertom Ficom. "Vstupujem do toho s úprimným záujmom bojovať," vyhlásil po sčítaní všetkých hlasov Kiska. Na brífingu povedal, že na Fica pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s jeho vyhláseniami v televíznej debate kandidátov na post hlavy štátu. Tam premiér vyhlásil, že Kiska zarobil peniaze úžerou.

Kandidát na prezidenta SR Andrej Kiska reční na brífingu vo svojej volebnej centrále po zverejnení priebežných neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR.
Foto: TASR/Michal Svítok
"Antikampaň začala, očakával som, že tradiční politici použijú špinavé hry. Počítal som s tým a som pripravený bojovať a v žiadnom prípade ma to v úsilí pomôcť zmeniť Slovensko neodradí," zdôraznil Kiska. V prípade, že by vyhral, chce vrátiť dôveru v prezidentský úrad. "Budem stáť na strane ľudí a chcem, aby bol prezident skutočne protiváhou tejto vláde," podčiarkol.

Kiska sa poďakoval svojim voličom aj tímu a ocenil "fantastický výsledok" prezidentského kandidáta Radoslava Procházku, ktorý skončil ako tretí.

R. PROCHÁZKA: Ľudia sa vo voľbách ozvali a formulovali svoj nárok


Tri druhy pocitov sa po neoficiálnom zverejnení výsledkov prvého kola prezidentských volieb miešali v Radoslavovi Procházkovi, ktorý tesne na druhé – postupové miesto nedosiahol. "Najslabší je pocit sklamania z toho, že sa nám nepodarilo postúpiť do druhého kola a zabojovať o víťazstvo," povedal Procházka pred novinármi. Dodal, že silnejšie sú pocity vďačnosti a záväzkov. Vo svojom vyjadrení sa poďakoval aj všetkým protikandidátom za to, že s nimi mohol zviesť otvorený a poctivý súboj.

Kandidát na prezidenta SR Radoslav Procházka (vpravo) reční na brífingu vo svojej volebnej centrále po zverejnení priebežných neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR.
Foto: TASR/František Iván
Ocenil, že viac ako 400.000 ľudí si prialo vidieť ho v úrade hlavy štátu. "Je to obrovský záväzok. Vnímam to ako dôveru, ktorú nechcem a nesmiem sklamať," zdôraznil.

Za najdôležitejší však Procházka považuje odkaz, ktorý v týchto voľbách o sebe Slovensko vydalo. "Nebolo to o mojom výsledku a mojich ambíciách. Bolo to o nádeji, ktorú sme Slovensku chceli priniesť a aj ju prinesieme," vyhlásil. Vyjadril nádej, že v štáte raz môže nastať stav, kedy tu bude spravodlivosť, poriadok a rovnováha. "Slovensko dnes odkázalo, že sme zrelý národ, ktorý si nenechá naveky skákať po hlave. Ľudia sa ozvali a formulovali svoj nárok," doplnil Procházka s tým, že obyvatelia dali jasne najavo, že chcú od štátu to, čo im patrí – poctivú službu od tých, ktorých si za to platia.

M. KŇAŽKO: Je podstatné, aby ten, kto postúpi do druhého kola, naplnil svoje sľuby


Aj napriek neúspechu v prvom kole volieb prezidenta SR si Milan Kňažko vyslúžil vo svojom volebnom štábe "standing ovation". Svoju prehru priznal pol hodiny po polnoci, keď už boli zrátané hlasy v takmer všetkých volebných obvodoch. Na tlačovej konferencii poďakoval podporovateľom, najmä však voličom, ktorí mu odovzdali hlas. Neúspech vo voľbách v ňom vyvolal podľa jeho slov "zmiešané" pocity.

Kandidát na prezidenta SR Milan Kňažko, vľavo šéf volebného tímu Martin Lengyel a uprostred Martin Urmanič v centrále počas volebnej noci.
Foto: TASR/Martin Baumann
"Som vďačný ľuďom a som rád, že na Slovensku je viac ako 200.000 ľudí, ktorí veria v to, čo ja. Napĺňa ma to uspokojením. Na druhej strane som sklamaný, že ich nie je 800.000," povedal.

Kňažko vyjadril presvedčenie, že jeho voliči nestratia ideály, ktoré majú len preto, že nesplnil to, v čo dúfali. "Teraz bude podstatné, aby v druhom kole ten, kto postúpi, naplnil svoje sľuby. Nie tak kvôli nemu, ako kvôli tým ľuďom. A nielen tým ľudom, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ste volili mňa," apeloval.

Súper kandidáta Smeru-SD Róberta Fica v druhom kole volieb môže rátať s Kňažkovou podporou. Sľub zo svoje prvej tlačovej konferencie mieni dodržať. "Moje bilbordy budú patriť tomu, kto postúpi do druhého kola. Všetkých sedem," doplnil sarkasticky.

Gy. BÁRDOS: Mám viac ako päť percent, som spokojný
Kandidát na prezidenta SR Gyula Bárdos v centrále politickej strany - Strany maďarskej komunity (SMK).
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Kandidát Strany maďarskej komunity (SMK) na post prezidenta SR Gyula Bárdos je s volebným výsledkom spokojný. V centrále SMK po zverejnení predbežných výsledkov sa poďakoval voličom, ktorí ho volili. "Povedal som, že ak dosiahnem viac ako päť percent, budem spokojný. Výsledok je tesný, ale je nad mnou určeným limitom, takže je to úspech," konštatoval. Ako uviedol, dosiahnuť tento výsledok nebolo jednoduché. "Viete veľmi dobre, ako reagovali iní predstavitelia maďarskej komunity, koho podporili, takže môj výsledok je dobrý," zdôraznil.

P. HRUŠOVSKÝ: Na volebné výsledky čakal doma


Krátko po deviatej hodine vhodil svoj hlasovací lístok do volebnej urny kandidát na post prezidenta SR Pavol Hrušovský (vľavo) v prvom kole voľby prezidenta Slovenskej republiky vo volebnej miestnosti v Dome Matice slovenskej v Nitre v sobotu 15. marca 2014, kde prišiel spolu so svojou manželkou.
Foto: TASR/Henrich Mišovič
Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) čakal na výsledky prvého kola prezidentských volieb doma v rodinnom kruhu. Ako povedal, jeho volebný štáb prerušil svoju prácu dňom, kedy sa skončila volebná kampaň. "V nedeľu ráno o pol ôsmej sa zídeme v centrále. Vyhodnotíme výsledok, politicky a stranícky sa potom rozhodneme ako ďalej," skonštatoval. Na výsledky sa rozhodol čakať tam, kde sa cíti najlepšie, teda v rodinnom prostredí. "Nič sa nedeje, žiadne iné dôvody ako pokoj nemám," potvrdil Hrušovský.


J. ČARGNOGURSKÝ: Táto volebná noc bola mojou poslednou


Kandidát na prezidenta SR Ján Čarnogurský (vpravo) diskutuje so svojimi spolupracovníkmi.
Foto: TASR/Vladimír Benko
Ján Čarnogurský v prezidentských voľbách nepodporí ani jedného z kandidátov, ktorý postúpi do druhého kola. "Pokiaľ ide o druhé kolo prezidentských volieb, ponechávam vec na rozhodnutí voličov. Som presvedčený, že voliči sú dostatočne rozhľadení na to, aby vedeli sami zaujať zodpovedný postoj v druhom kole. Jednoducho to ponechávam na voličov, aby sa sami rozhodli. Nepodporím protikandidáta Roberta Fica," skonštatoval po skončení prvého kola prezidentských volieb Čarnogurský. Sám však priznal, že vo voľbách dosiahol slabší výsledok, ako očakával.

Taktiež uviedol, že táto volebná noc je pre neho poslednou. V budúcnosti sa už totiž neplánuje uchádzať o žiadnu volenú politickú funkciu. "Táto volebná noc je pre mňa poslednou volebnou nocou. Neuvažujem o žiadnej volenej funkcii, že by som sa o ňu uchádzal," povedal Čarnogurský s tým, že v budúcnosti plánuje publikovať.

Pozrite sa, ako to vyzeralo vo volebných štáboch jednotlivých kandidátov