Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Slovensko

MZSR: Vysoké pokuty za nedodanie lieku nemusia byť pravidlom

Foto: TASR

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že na výpadky sa neplánuje pozerať paušálne, ale chce ich "posudzovať zodpovedne".

Bratislava 9. mája (TASR) – Výrobcovia či distribútori by nemuseli zakaždým dostať vysokú pokutu za nedodanie lieku na recept pre pacienta do 48 hodín. Vyplýva to z vyjadrení Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Rezort upozorňuje, že na výpadky sa neplánuje pozerať paušálne, ale chce ich "posudzovať zodpovedne".

"Ak je za nedodaním lieku objektívny dôvod, napríklad krátkodobý výpadok vo výrobe, udelenie pokuty budeme individuálne posudzovať," povedala pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová, ktorá tak reagovala na informáciu, že niektorí už pre vysoké sankcie avizujú možnosť podania žiadosti o vyradenie viacerých liekov z kategorizácie. To znamená, že by sa na nich nevzťahoval zákon, no prišli by o úhrady od zdravotných poisťovní.

"Sankcie sú vysoké, nie vždy sa dá výpadku lieku zabrániť, žiadosť o vyradenie z kategorizácie je preto pre niektorých jedinou ochranou pred takto nastavenými pokutami," argumentovala nedávno Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). Tá však tvrdí, že zatiaľ o to medzi členmi neregistruje zvýšený záujem. "Ak by však k tomu došlo, nemožno to považovať za taktizovanie," upozorňuje šéf ADL Koloman Gachall.

"Takéto informácie zatiaľ nevnímame rizikovo," odpovedala Slovenská lekárnická komora (SLeK). Lieky, u ktorých to hrozí, majú podľa jej šéfa Ondreja Sukeľa dostupnú ekvivalentnú náhradu. Jeho slová potvrdzuje aj ministerstvo zdravotníctva. "V prípade vyradenia z kategorizačného zoznamu je pre nás podmienkou, aby bola na trhu za tento liek pre pacienta adekvátna náhrada," povedala Eliášová.

Rezort podľa nej po ohlásení vysokých pokút za nedodanie lieku "neeviduje zvýšený počet vyradených liekov z kategorizačného zoznamu". Od prvého januára do konca marca minulého roka bolo zo zoznamu vyradených asi sto liekov, v rovnakej dobe tohto roka šlo o 106 liekov. Aprílové štatistiky Eliášová zatiaľ neposkytla.

Vysoké pokuty v sume 100.000 eur a v opakovanom prípade až milión eur za nedodanie predpísaného lieku do dvoch dní hrozia výrobcom a distribútorom od apríla 2017. Prikazuje to novela zákona o liekoch, ktorá prináša takzvaný emergentný systém. Rezort zdravotníctva upozorňuje, že týmto krokom chcelo zabezpečiť lepšiu dostupnosť liekov, pacienti sa k mnohým nevedeli dostať. S dodaním liekov načas zatiaľ nie je žiaden problém a dodávky sa uskutočňujú "ihneď po objednaní", potvrdzuje okrem ministerstva aj SLeK.

ADL, ktorá kritizovala emergentný systém ešte pred jeho zavedením, sa k jeho fungovaniu momentálne nechce vyjadrovať. "Bolo by predčasné prijímať akékoľvek závery vzhľadom na krátke obdobie jeho fungovania," vysvetlil Gachall. Neskôr to však plánuje "relevantne vyhodnotiť".