Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Slovensko

VIDEO: Koncepciu Tatranského ľadového dómu začali tvoriť už v máji

Na snímke časť vrchnej časti a vežičky počas výstavby ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 15. novembra 2019. FOTO TASR - Oliver Ondráš Foto: TASR

Na majstrovskom ľadovom diele sa podieľa 21 sochárov a ďalších desať pomocníkov zo Španielska, Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska.

Vysoké Tatry 15. novembra (TASR) – Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách v súčasnosti vyrastá najväčšia zimná turistická atrakcia v regióne. Hlavný sochár Adam Bakoš pre TASR potvrdil, že koncepcia Tatranského ľadového dómu sa začala tvoriť ešte v máji. „Rozhodneme sa najprv, čo ideme robiť, keď sa zámer schváli, tak začnem počítať koľko kociek ľadu bude treba, koľko sochárov a koľko financií,“ priblížil proces Bakoš.

Neskôr sa upravujú samotné nákresy diela, v minulosti si hlavný sochár robil aj maketu stavby, tento rok ju vynechal. Na majstrovskom ľadovom diele sa podieľa 21 sochárov a ďalších desať pomocníkov zo Španielska, Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska, pričom hlavnou témou dómu je tento rok katedrála Notre-Dame, tiež nazývaná aj Chrám Matky Božej v Paríži. „Na stavbu sme použili 225 ton ľadu, čo je desať kamiónov, je to zhruba na rovnakej úrovni ako vlani. Samotná výstavba trvá približne tri týždne. Okrem sochárov tu máme aj tesárov, pretože veľa práce sa robí vo výškach,“ doplnil Bakoš.


Najťažšie je podľa neho popasovať sa s výškou stavby. Hlavné veže majú desať metrov a jedna menšia vežička siaha až do výšky 12,5 metra. „Takto vysoko sme sa so stavbou ľadového chrámu ešte nikdy predtým nedostali,“ upozornil hlavný sochár, ktorý stavia najväčšiu tatranskú atrakciu už piaty rok. Problémy majú aj s počasím, ktoré nie je na tvorbu ľadového dómu ideálne, keďže tvorcovia potrebujú nízku vlhkosť, zamračenú oblohu a vnútornú teplotu na úrovni mínus päť až mínus desať stupňov Celzia. O teplotu vo vnútri kupoly sa stará klimatizácia a suchý vzduch vie sochárov dosť potrápiť. „Každý rok sa snažíme vymyslieť niečo nové, občas nás aj prekvapí, čo všetko sa z ľadu dá ešte urobiť a na tieto výzvy sa tešíme,“ skonštatoval Bakoš.

Tatranský ľadový dóm bude pre návštevníkov prístupný od 22. novembra. Táto ľadová stavba je jedinečnou na Slovensku a podľa výkonnej riaditeľky oblastnej organizácie cestovného ruchu Lucie Blaškovej rozhodne stojí za návštevu. „Očarí precíznou prácou a detailmi, ktoré zvýrazní pôsobivé osvetlenie. Vďaka tomuto unikátu sa môžu návštevníci preniesť na chvíľu do tatranskej ľadovej rozprávky. Ešte silnejšiu emóciu ponúka dóm, keď sa rozozvučí vďaka živým hudobným koncertom, ktorých bude počas zimnej sezóny hneď niekoľko,“ upozornila.