Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Výstavba športovej haly je pre EYOF 2021 kľúčová, vláda ju podporila

Na snímke v pozadí zľava minister financií Ladislav Kamenický, podpredseda vlády SR a minister životného prostredia László Sólymos, premiér SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši počas rokovanie vlády v Slovenských Ďarmotách 21. novembra 2019. Foto: TASR - Ján Krošlák

Ďalšie štyri milióny eur vyčlenili poslanci z mestského rozpočtu.

Banská Bystrica 21. novembra (TASR) – Mesto pod Urpínom sa intenzívne pripravuje na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý bude hostiť od 24. júla do 1. augusta v roku 2021 viac než 3600 športovcov, členov realizačných tímov, funkcionárov z 50 európskych krajín. Športovci vo veku od 14 do 18 rokov si zmerajú sily celkovo v 11 športoch. Banská Bystrica, ktorá prevzala organizáciu EYOF 2021 takpovediac na poslednú chvíľu, keďže Košice odstúpili, bojuje najmä s časovou tiesňou, aby zvládla dôstojne pripraviť prestížnu európsku športovú udalosť. Informovali o tom vo štvrtok banskobystrický primátor Ján Nosko a zástupcovia Slovenského olympijského a športového výboru spolu s ďalšími členmi organizačného výboru.

"Je pravda, že veľa času na prípravy nám nezostáva, nakoľko iné mestá sa na podobné podujatia pripravujú minimálne päť rokov a my máme k dispozícii len dva. Je to však výzva a nestrácame čas. Organizačný výbor naplno pracuje a mesto mu poskytne plnú súčinnosť, aby sme v lete 2021 pripravili pre mladých športovcov skvelý športový festival. Termíny sú šibeničné, no verím, že vďaka spolupráci a šikovným ľuďom všetko zvládneme," reagoval Nosko.Výstavba novej multifunkčnej športovej haly na Mičinskej ceste je podľa primátora kľúčová. Vláda práve vo štvrtok na výjazdovom zasadnutí v Slovenských Ďarmotách schválila prisľúbených 6,7 milióna eur určených na jej stavbu. Ďalšie štyri milióny eur vyčlenili poslanci z mestského rozpočtu.

"Dobudovanie športovej infraštruktúry a výstavba novej haly je z tohto celého časovo najnáročnejší proces. Za ideálnych podmienok sa to dá stihnúť. Najviac nás brzdilo nadobudnutie pozemku pod halou, čo vláda schválila v auguste a momentálne sa zmluva medzi štátnymi Lesmi SR a mestom finalizuje. Akonáhle nadobudneme vzťah k pozemkom, môžeme pristúpiť k ďalším krokom - príprava podkladov pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie a podobne," vysvetlil Nosko.

"V tomto prípade nie je dôležité usporiadať megalomanský projekt, preto sa usilujeme postupovať čo najefektívnejšie," dodal primátor, ktorý prínos EYOF vidí tiež v tom, že sa podarí vylepšiť a zmodernizovať športoviská pod Urpínom.

"Účastníci budú bývať predovšetkým v banskobystrických internátoch, ktoré čaká rekonštrukcia. Pripravujeme už aj bezpečnostné opatrenia, dopravné plány či nábor dobrovoľníkov. Súčasťou EYOF sú i vzdelávacie programy o olympijských hodnotách. Učitelia a žiaci škôl v regióne môžu nadviazať partnerstvá so školami v účastníckych krajinách," doplnil riaditeľ organizačného výboru EYOF 2021 Peter Korčok.Ako členovia organizačného výboru konštatovali, centrom podujatia bude areál na Štiavničkách, kde vyrastie Športový park EYOF. V okolí atletického štadióna a plážového kúpaliska sa uskutoční sedem z 11 športov – atletika, plávanie, bedminton, tenis, triatlon, džudo a plážový volejbal. Ďalšími disciplínami, v ktorých budú mladí Európania súperiť, sú športová gymnastika, cyklistika, basketbal a hádzaná.

"Stále pracujeme na prípravách infraštruktúry, naším cieľom bolo mať väčšinu športovísk v pešom dosahu. Dnes ešte nemáme dotiahnuté, kde sa uskutočnia turnaje v hádzanej," dodal riaditeľ infraštruktúry EYOF 2021 Ivan Šabo.