Quantcast
< sekcia Slovensko

Výstavu o propagande Slovenského štátu videlo vyše 26 000 ľudí

Z výstavy Sen × skutočnosť | Umenie & propaganda 1939 – 1945. Výstava je súčasťou Mesiaca fotografie 2016 a v Esterházyho paláci si ju návštevníci môžu pozrieť do 26. februára 2017. Bratislava, 20. októbra 2016. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Záujem o výstavu "Sen × skutočnosť. Umenie & propaganda 1939 – 1945" potvrdzuje aj vypredanie katalógu, ktorý Slovenská národná galéria plánuje vydať v rozšírenom rozsahu.

Bratislava 27. februára (TASR) - Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave má za sebou najnavštevovanejší výstavný projekt. Je ním expozícia "Sen × skutočnosť. Umenie & propaganda 1939 – 1945", ktorá sa skončila v nedeľu 26. februára.

K úspechu prispel aj záverečný program a predĺžené otvorenie počas záverečného víkendu, keď v sobotu (25.2.) ju videlo viac ako 1200 návštevníkov a nasledujúci deň ešte viac.

"V sále na dvoch poschodiach Esterházyho paláca sa nedalo dýchať a bolo tam natrieskané ako vo Viedni. Je to naša najnavštevovanejšia výstava za ostatných 15 rokov, pretože ju videlo viac ako 26.000 ľudí," konštatovala pre TASR generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Počas posledného lektorského výkladu si stovky návštevníkov vypočuli zaujímavé informácie od Barbory Tribulovej a Petra Pivodu. Týkali sa tvorby a výroby poštových známok v uvedenom období, Tisových darov, ktoré vodcovi jednotlivci i rôzne spolky a inštitúcie venovali z úcty, zbožnosti, ale aj z dôvodu prezentácie svojej živnosti.

Lektori tiež informovali o zmenenej tvorbe a pôsobení významného maliara a grafika Ľudovíta Fullu, ktorý vyučoval v Bratislave na Škole umeleckých remesiel do jej zatvorenia nacistami v roku 1939 a po vojne spoluzaložil Vysokú školu výtvarných umení. Tiež jeho vplyv na avantgardné umenie u nás, podobne ako aj maliarky študujúcej vo Francúzsku Ester Martinčekovej Šimerovej i umeleckej generácii s názvom 1909. Návštevníci sa bližšie dozvedeli o kinematických a fotografických zásluhách Karola Plicku, o umení v období holokaustu, protižidovskej plagátovej tvorbe či sociálnom fotografickom dokumente počas vojny a živote obyvateľov po nej.

"Do tejto výstavy sme vstupovali s istými obavami, aj keď určite nie s odbornými, ale skôr ako bude prijatá verejnosťou. Je to veľmi kontroverzná téma a zvlášť v týchto časoch. Sme veľmi príjemne prekvapení vysokou návštevnosťou aj typom návštevníkov. Pretože na to, s čím všetkým sa stretávame, tak my sme vôbec neboli konfrontovaní až s takými veľmi priamymi útokmi. Skôr si návštevníci prišli urobiť svoj vlastný názor," zhodnotila záujem Kusá.

Dodala, že ľudí viac zaujíma vlastná história. Čo je veľmi dobre, keď chcú vedieť, ako a čo bolo v minulosti. Niektorí si boli zaspomínať na to neradostné obdobie. Druhý aspekt pre vysokú návštevnosť bol veľmi dobrý ohlas na sociálnych sieťach.

"Veľa ľudí si podávalo informáciu, že je to zaujímavé, že to treba vidieť. Čiže tá informovanosť bola iná ako pri našich ostatných projektoch. Aj samotná téma je teraz vo verejnosti veľmi frekventovaná," zdôvodnila generálna riaditeľka.

Kusá pripomenula aj vysokú náročnosť inštalácie a likvidácie takejto výstavy v čase prebiehajúcej generálnej rekonštrukcie objektu SNG. "Máme viac ako 60 vypožičiavateľov jednotlivých diel vrátane od súkromníkov. Je to logisticky pre nás veľmi náročné, keďže nemáme tranzitný depozitár musíme všetky výpožičky načasovať tak, aby naraz prišli a naraz aj odišli," spresnila Kusá.

Záujem o výstavu potvrdzuje aj vypredanie katalógu, ktorý SNG plánuje vydať v rozšírenom rozsahu. Expozícia bola realizovaná s podporou Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja.