< sekcia Slovensko

Vytýčili termín pojednávania v prípade vraždy exprimátora Hurbanova

Zábery z miesta streľby v Hurbanove. Foto: TASR/Milan Drozd

Exprimátora Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Zastrelil ho Štefan Kaluz (člen skupiny sýkorovcov, pozn. TASR), ku ktorému však chýbal objednávateľ a pomocníci.

Bratislava 25. februára (TASR) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, už vytýčil termín hlavného pojednávania v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. V kauze, kde figurujú ako obžalovaní Alena Zs., Roman O., a Vladimír M., by sa malo začať pojednávať 31. marca pred senátom ŠTS v Banskej Bystrici. Proces by mal pokračovať aj 1. apríla, 22. apríla, napokon aj v polovici a koncom mája. Vyplýva to z rozpisu práce ŠTS zverejnenej na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na trojicu koncom januára tohto roku. Informovala o tom vtedy hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová. "Všetci sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. V prípade uznania viny im hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie," povedala Predajňová.

Údajný objednávateľ Roman O. je stíhaný väzobne. Alena Zs., ktorá je v súdnej väzbe za vraždu novinára Jána Kuciaka, mala byť sprostredkovateľkou objednávky vraždy. Vladimír M., ktorý mal objednávku prevziať a zadať jej vykonanie, je vo výkone trestu odňatia slobody pre inú trestnú činnosť.

Exprimátora Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Zastrelil ho Štefan Kaluz (člen skupiny sýkorovcov, pozn. TASR), ku ktorému však chýbal objednávateľ a pomocníci. Za tých považuje polícia práve Alenu Zs., Romana O. a Vladimíra M. Prvá menovaná mala pomáhať v kampani v komunálnych voľbách Basternákovmu protikandidátovi. Kaluz už bol právoplatne odsúdený na trest odňatia slobody na 25 rokov.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal návrh na podanie obžaloby koncom minulého roka.