Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Slovensko

M. Wlachovský a rakúsky minister A. Schallenberg hovorili o migrácii

Na snímke dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský. Foto: TASR Jakub Kotian

Rakúskeho kolegu informoval minister o konkrétnych opatreniach schválených vládou, ktorých cieľom je obmedziť nelegálnu migráciu cez územie Slovenska a bojovať proti prevádzačstvu.

Bratislava 7. septembra (TASR) - Kroky v súvislosti s nelegálnou migráciou treba komunikovať a koordinovať na bilaterálnej, ale aj regionálnej úrovni. Zhodli sa na tom minister zahraničných vecí SR Miroslav Wlachovský a rakúsky šéf diplomacie Alexander Schallenberg počas štvrtkového telefonátu. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Uvedomujeme si, že problémy spojené s nelegálnou migráciou nemôže vyriešiť žiadna krajina sama. Je to regionálny problém, ktorého riešenie si vyžaduje spoločný postup, dodržiavanie pravidiel a zodpovedný prístup každej z krajín. Dlhodobé a funkčné riešenie treba však nájsť na európskej úrovni a práve toto je snahou našej diplomacie už niekoľko rokov," skonštatoval Wlachovský.

Rakúskeho kolegu informoval minister o konkrétnych opatreniach schválených vládou, ktorých cieľom je obmedziť nelegálnu migráciu cez územie Slovenska a bojovať proti prevádzačstvu.

Wlachovský sa tiež kriticky vyjadril k prístupu Maďarska k spoločnému úsiliu o zvládnutie migračných tokov, ktorý je charakterizovaný neregistrovaním migrantov či nemožnosťou podať žiadosť o azyl v krajine. Pripomenul, že Maďarsko odmieta vykonávať tzv. readmisnú bilaterálnu dohodu so Slovenskom o preberaní nelegálnych migrantov, čo je súčasťou aktuálneho problému. Za nešťastný krok označil aj nedávne rozhodnutie vlády v Budapešti o prepustení stoviek prevádzačov z maďarských väzníc.