Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

Wlachovský sa v Ríme zúčastnil na pohrebe exprezidenta Napolitana

Na snímke poslanci dolnej komory parlamentu sa zhromažďujú počas pohrebu bývalého talianskeho prezidenta Giorgia Napolitana 26. septembra 2023 v Ríme. Foto: TASR/AP

Pripomenul, že Napolitano v roku 2011 ako taliansky prezident navštívil Slovensko.

Rím 26. septembra (TASR) - Zosnulý taliansky exprezident Giorgio Napolitano bol príkladom veľkého európskeho štátnika, ktorý slúžil občanom s pokorou a rešpektom. Uviedol to slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. TASR o tom v utorok informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Napolitano zomrel minulý týždeň v piatok vo veku 98 rokov. V utorok mal v Ríme štátny pohreb, na ktorom sa zúčastnil aj Wlachovský.

"Giorgio Napolitano bol príkladom veľkého európskeho štátnika, ktorý rolu prezidenta vykonával s pokorou, rešpektom a veľkým zmyslom pre službu občanom. Nielen Taliansko, ale aj celá Európa v ňom stratila rozhodného človeka s jasnými postojmi. Počas svojej kariéry stál pri najdôležitejších míľnikoch moderných talianskych dejín a formoval demokratickú Taliansku republiku, ako ju poznáme dnes," povedal šéf slovenskej diplomacie.

Pripomenul, že Napolitano v roku 2011 ako taliansky prezident navštívil Slovensko. Rok predtým sa tiež zúčastnil na slávnostnom odhalení busty Alexandra Dubčeka na Bratislavskom námestí v Ríme.

"Lídra Pražskej jari nielenže osobne poznal, ale tiež aktívne podporoval jeho reformné úsilie. Alexander Dubček sa na jeho podporu mohol spoľahnúť aj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, keď sa ocitol na okraji politického i spoločenského života," doplnil Wlachovský.

Napolitano pôsobil v politike vyše 70 rokov. Vyvrcholením jeho politickej kariéry bol post prezidenta Talianskej republiky, ktorým sa ako kandidát stredoľavicovej koalície stal v máji 2006.

V apríli 2013 ho na tento post zvolili na ďalších sedem rokov. Stal sa tak vôbec prvým talianskym prezidentom v dejinách, ktorého zvolili aj na druhé funkčné obdobie.

Dňa 13. januára 2015 oznámil, že pre svoj pokročilý vek odstúpi z funkcie. Novým prezidentom sa stal Sergio Mattarella. Napolitano sa potom sústredil na svoje pôsobenie v Senáte, do ktorého ho ako doživotného senátora vymenoval v roku 2005 vtedajší prezident Carlo Azeglio Ciampi.

Počas dlhoročnej politickej kariéry bol Napolitano aj poslancom Európskeho parlamentu, predsedom talianskej Poslaneckej snemovne či ministrom vnútra.