< sekcia Slovensko

Z. Lednárová: V Nemecku sú mestá, ktoré by bez migrantov zanikli

Snímka z výstavy Zorky Lednárovej Perspektíva v galérii Kunsthalle Bratislava 10. mája 2019. Foto: TASR - Dano Veselský

Ľudia odchádzajú za prácou do veľkomiest a opustené domy sú k dispozícií pre migrantov. Tí ich zveľadili, starší obyvatelia týchto miest ich učia po nemecky, spoločne trávia čas a upevňujú komunitu.

Bratislava 10. mája (TASR) - Nemecko zvláda migračnú vlnu spred troch rokov. Jednoduchšia je integrácia cudzincov v malých mestách ako vo veľkomestách. Nemci však pochopili, že pre integráciu nie je prioritná finančná pomoc pre migrantov, ale pochopenie a akceptovanie kultúrnych rozdielov. V rozhovore pre TASR to povedala slovenská sochárka a výtvarníčka Zorka Lednárová, ktorá už viac ako 20 rokov žije v Nemecku.

Snímka z výstavy Zorky Lednárovej Perspektíva v galérii Kunsthalle Bratislava 10. mája 2019.
Foto: TASR - Dano Veselský


„V Nemecku sú mestá, ktoré by bez migrantov zanikli. Ľudia odchádzajú za prácou do veľkomiest a opustené domy sú k dispozícií pre migrantov. Tí ich zveľadili, starší obyvatelia týchto miest ich učia po nemecky, spoločne trávia čas, spoznávajú sa, a tak upevňujú komunitu. Vďaka tomu sa viacero malých miest úplne oživilo. Veľké mestá ako Berlín alebo Mníchov sú veľmi anonymné a tam integrácia príliš nefunguje. Migranti vytvárajú veľké komunity, ktoré majú svoje obchody, služby a nehľadajú cesty k majoritnému obyvateľstvu,“ konštatovala Lednárová.

Snímka z výstavy Zorky Lednárovej Perspektíva v galérii Kunsthalle Bratislava 10. mája 2019.
Foto: TASR - Dano Veselský


Príchody veľkého množstva cudzincov nie sú pre Nemcov v novodobej histórií nič nové. „Po druhej svetovej vojne prišlo do krajiny mnoho obyvateľov balkánskych krajín a Turecka, ktorí prispeli k ekonomickému zázraku v 60. rokoch. Nemci ich cielene pozývali do krajiny, pretože im chýbali pracovné sily,“ zdôraznila Lednárová s tým, že rozdiel v porovnaní s minulosťou je v politickej rovine. Súčasná migračná vlna spôsobila v Nemecku nástup extrémnej pravice. „Spomedzi množstva migrantov, ktorí prišli do Nemecka, sa nájdu aj takí, ktorí zneužívajú systém. Pochádzajú z inej kultúrnej oblasti a trvá im, kým pochopia, že ženy majú v Európe iné práva, môžu chodiť po ulici v minisukniach, šoférujú autá, môžu verejne prezentovať svoj názor. K ich integrácii musí prispieť aj nemecká spoločnosť, musí ich trpezlivo učiť, aké pravidlá a zvyklosti vládnu u nás. Toto je omnoho dôležitejšie ako poskytovanie finančnej pomoci. Nemci to už začali chápať. Základom úspešnej integrácie nie je len zvládnutie jazyka, ale aj pochopenie a akceptovanie kultúrnych rozdielov,“ dodala Lednárová.