< sekcia Slovensko

Záborská žiada zrušiť metalový festival kvôli protikresťanským textom

Anna Záborská Foto: Teraz.TV

Europoslankyňa KDH podporila petíciu kresťansky orientovaných obyvateľov Novej Bane, ktorí žiadajú zákaz augustového festivalu Gothoom Fest 2014.

Bratislava 25. júla (Teraz.sk) - Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH) dnes podporila petíciu občanov Novej Bane, ktorí sú znepokojení organizovaním festivalu Gothoom Fest 2014.

"Každý človek má rád iný druh hudby a čo sa páči jednému, nemusí sa páčiť druhému. No spoločnosť, ktorá rešpektuje ľudské práva a garantuje slobodu viery a náboženského presvedčenia nemôže tolerovať verejné výzvy k zabíjaniu kresťanov, židov, alebo aj ateistov pre ich náboženské presvedčenie. A je úplne jedno, či sú takéto výzvy recitované alebo spievané, sprevádzané zvukmi orchestra, dychovky alebo elektrickej gitary," vyhlásila Anna Záborská.

Protikresťanské texty

Podľa Záborskej z textov niektorých piesní účinkujúcich kapiel vyplýva, že na festivale odznejú výzvy na násilie, namierené na skupinu osôb z dôvodu náboženského presvedčenia jej členov a je preto povinnosťou orgánov verejnej moci konať. "Je to otázka jasného postoja voči verejnej propagácii násilia," zdôraznila europoslankyňa.

Festival pri jazere

V auguste by sa mal v areáli jazera Tajch v Novej Bani konať najväčší metalový festival na Slovensku s názvom Gothoom. Skupina odporcov z radov obyvateľov Novej Bane však bojuje za to, aby sa festival na tomto mieste nekonal. Po tom, čo mesto Nová Baňa festival nestoplo, podali nespokojní obyvatelia podnet na Okresnú prokuratúru v Žiari nad Hronom. Informovala o tom TASR 18. júla.

Piaty ročník festivalu sa má uskutočniť od 13. do 16. augusta. Organizátor podujatia Peter Beťko tvrdí, že celú situáciu okolo festivalu ovplyvnili komunálne voľby. "Ľudia, ktorým na tom záleží, spravili z toho hystériu, dali to do politickej roviny a miešajú tam také veci, ktoré by tam ani nemali byť. Politiku, kresťanstvo, útoky na Cirkev," podotkol na margo odporcov festivalu pre agentúru.

Hluk a propagácia násilia

Odporcom prekáža najmä nadmerný hluk a údajná propagácia násilia na festivale. "Metalová hudba patrí medzi žánre s najvyššími požiadavkami na hlasitosť produkcie. Už v minulosti sa na hluk sťažovali občania v širokom okolí miesta konania," uviedol za nespokojných obyvateľov Tomáš Palaj. Ďalšou ich výhradou je účasť kapiel, ktoré podľa ich názoru vo svojich piesňach vyzývajú k nenávisti a násiliu. "Niektoré kapely v textoch obzvlášť nabádajú k neznášanlivosti a k páchaniu násilia na základe náboženskej príslušnosti. To sa týka najmä kresťanov a židov," podotkol pre TASR Palaj s tým, že Nová Baňa je mesto s početnou kresťanskou komunitou a tieto kapely svojimi textami útočia na obyvateľov.

Organizátori obvinenia odmietajú

Obe obvinenia organizátori festivalu odmietajú. Festival sa tentokrát uskutoční na opačnej strane jazera, kde bežne bývajú kultúrne a iné podujatia, ktoré podľa Beťka rovnako produkujú hluk. "Keďže ľudia, ktorí tam bývajú, začali spisovať petíciu proti hluku, tak sme sa dohodli, že javisko z ktorého zvuk mal ísť na obytnú zónu, sme otočili," vysvetlil. Okrem toho, podľa jeho slov, tiež skrátili čas trvania koncertov, namiesto o 3.00 h. v noci, budú koncerty končiť o 0.30 h. Festival má podľa Beťka aj charitatívny rozmer a pomáha zviditeľňovať mesto.

Beťko tiež odmieta akékoľvek obvinenia o propagácii násilia a podnecovaní neznášanlivosti voči kresťanstvu, sám podľa jeho slov riešil aj situáciu ohľadne sporných piesní. "Písal som zástupcom skupín, že takéto pesničky sa tam nachádzajú a odpísali mi, že ide o piesne z rokov 1992 až 1995 a už sa v playliste hudobnej skupiny nenachádzajú," vyhlásil pre TASR Beťko s tým, že "festival nemá byť o tom".

Petícia

Na podporu svojich požiadaviek spísali odporcovia hneď po ohlásení konania festivalu aj petíciu, v ktorej žiadali mesto o jeho zakázanie. Počas týždňa ju podpísalo viac ako 650 občanov mesta a bola doručená primátorovi Novej Bane Jánovi Havranovi. Svoje nevôľu s pripravovaným festivalom vyjadrili aj zástupcovia organizácii pracujúcich s mládežou, zástupcovia cirkvi a občanov sa podľa Palaja zastali aj viacerí poslanci mestského zastupiteľstva. Okrem toho si nechali vypracovať právnu analýzu. "Tá zreteľne hovorí, že mesto je oprávnené v takomto prípade zakázať konanie festivalu a, s ohľadom na verejný záujem, dokonca mestu zo zákona vyplýva povinnosť festival zakázať. Nakoľko pán primátor, ako zástupca mesta, napriek všetkým vyššie spomenutým aktivitám až doteraz nekonal a domnievame sa, že sa vecou dôsledne nezaoberal, podali sme podnet na okresnú prokuratúru, aby preverila postup mesta," podotkol Palaj.

Podanie podnetu potvrdil aj hovorca Krajskej prokuratúry Banská Bystrica Ivan Vozár. "Na Okresnú prokuratúru v Žiari nad Hronom bol dňa 11. júla 2014 doručený podnet týkajúci sa povolenia organizácie festivalu Gothoom v meste Nová Baňa. Okresná prokuratúra si vyžiadala potrebný spisový materiál, po preskúmaní ktorého rozhodne o podnete," dodal v tejto súvislosti.

Festival nezakázali

Rozhodnutie mesta festival nezakázať, zdôvodnil primátor v liste adresovanom odporcom niekoľkými skutočnosťami. Medzi nimi spomenul aj to, že ak bude podujatie pripravené v súlade so všeobecno-záväzným nariadením mesta o verejnom poriadku, tak mesto nemá možnosť o ňom rozhodovať, resp. ho zakázať, či to, že sa má konať na súkromných pozemkoch a tak na ich prenájom organizátorovi nemá mesto vplyv.

Primátor Havran v tejto súvislosti uviedol, že festival Gothoom Fest aj po piatykrát v Novej Bani bude. "Mesto Nová Baňa v spolupráci s organizátormi, usporiadateľskou službou a zložkami polície sa aj tento rok postará o to, aby sa festival uskutočnil v súlade so zákonmi Slovenskej republiky a Ústavou SR, tak ako to bolo aj po minulé roky," dodal.