Quantcast
< sekcia Slovensko

Začal sa proces v prípade vraždy Čongrádyho, obžalovaní vinu odmietli

Na snímke príchod obžalovaných na Okresnom súde Bratislava I. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Petra Čongrádyho alias Čongiho zavraždili v septembri 2004 na bratislavskej Pečnianskej ulici pred miestnou pizzeriou.

Bratislava 2. októbra (TASR) – Na Okresnom súde Bratislava I dnes začalo pojednávanie v prípade prípravy vraždy a samotnej vraždy Petra Čongrádyho, považovaného za jedného z bratislavských bossov skupiny sýkorovcov. Skutok prípravy vraždy sa mal stať v roku 1999, k dokonaniu činu však nedošlo. Čongrádyho potom zavraždili v roku 2004.

V prvom prípade vyšetrovateľ obvinil Sergeja M. (47), Petra H. (44), Romana J. (43) a Dušana Š. (39), v druhom Sergeja M., Petra H. a Vladimíra Š. Obvinení sa nachádzajú vo väzbe a v prípade dokázania viny im hrozí až výnimočný trest odňatia slobody.

Všetkých päť obžalovaných dnes svoju vinu odmietlo. S výnimkou Romana J. a Vladimíra Š. taktiež odmietli vypovedať.

Roman J. čelí obžalobe v prípade prípravy vraždy Čongrádyho v roku 1999. Ide o bývalého vojaka, ktorý slúžil aj ako ostreľovač. Okrem iného tvrdí, že do Bratislavy prišiel na pozvanie Ivana B., ktorý už uzavrel dohodu o vine a treste a v ďalšom konaní vystupuje ako svedok. Až v hlavnom meste sa dozvedel, že má zavraždiť muža, pričom vtedy nevedel, o koho ide. Obával sa o svoju rodinu a tak s Ivanom B. komunikoval, hoci vraždiť naozaj nechcel. V deň, keď sa mala vražda odohrať, nakoniec nestrieľal. „Pristúpil som k osobe, povedal som, že som Roman zo SIS-ky a aby okamžite vypadol preč,“ opísal situáciu. Skutok plánoval ohlásiť na polícii. Po ceste späť však havaroval spolu s ďalším obžalovaným na motorke a prebral sa až v nemocnici. O samotnej vražde v roku 2004 vraj nevie nič.

Vladimíra Š. prokurátor obžaloval v prípade samotnej vraždy v roku 2004. Svoju vinu dnes odmietol. „O uvedenom skutku neviem nič. S nikým som ho neplánoval a o podrobnostiach som sa dozvedel až zo spisu,“ povedal.

Na súd dnes prišla aj Linda, vdova po zavraždenom mužovi. Na súde si uplatnila nárok na náhradu škody. „Môj syn tým veľmi trpí, musela som mu zmeniť základnú školu, nakoľko učiteľky ho brali ako mafiánskeho syna. Mne to príde úplne absurdné,“ uviedla okrem iného.

Petra Čongrádyho alias Čongiho zavraždili v septembri 2004 na bratislavskej Pečnianskej ulici pred miestnou pizzeriou. Zasiahli ho do oblasti hlavy a rôznych častí tela 24 ranami, na následky čoho na mieste činu podľahol. Čongrády bol považovaný za jedného zo štyroch nástupcov, vplyvných osôb skupiny sýkorovcov, po zavraždení jej zakladateľa Miroslava Sýkoru. Čongi bol bývalý vekslák a vyrastal v detskom domove.

Súd odročil pojednávanie na 16. a 17. decembra tohto roka.