Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Slovensko

Začal sa proces s exšéfom TV Markíza Pavlom R. v kauze Maják nádeje

Na Okresnom súde (OS) Bratislava I sa v stredu 7. decembra 2022 začal proces s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R. (na snímke vľavo) v kauze Maják nádeje. Foto: TASR - Martin Baumann

Nechcem uzavrieť dohodu o vine a treste, cítim sa byť nevinný, povedal Pavol R. pred senátom.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Na Okresnom súde (OS) Bratislava I sa v stredu začal proces s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R. v kauze Maják nádeje. Čelí podozreniam zo spáchania pokračovacieho zločinu subvenčného podvodu. Vinu odmieta.

"Nechcem uzavrieť dohodu o vine a treste, cítim sa byť nevinný," povedal Pavol R. pred senátom. Jeho obhajca Marek Para uviedol, že považujú obžalobu za nedôvodnú.

Ako niekdajší riaditeľ neziskovej organizácie Maják nádeje mal Pavol R. podľa obžaloby v roku 2015 použiť účelovo viazané finančné prostriedky na sociálnu pomoc vo výške 101.000 eur na iný účel, a to financovanie muzikálu Rómeo a Júlia.

V rámci výsluchu odmietol, že by Maják nádeje použil peniaze z poskytnutých dotácií. "Je to lož a nezmysel," tvrdí. Malo ísť podľa jeho slov napríklad o príspevky klientok za ubytovanie. Podotkol, že všetky finančné prostriedky použité ako zálohové platby na muzikál, sa vrátili do organizácie so ziskom 5000 eur.

Peniaze získané z muzikálu mali byť podľa obžalovaného použité na rekonštrukciu priestorov azylového centra. "Nie je mi jasné, ako môže niekto hovoriť, že som mal použiť finančné prostriedky z dotačných peňazí, keď Maják nádeje disponoval vlastnými prostriedkami vo výške viac ako 100.000 eur," dodal.

Na snímke vpravo obžalovaný Pavol R. a vľavo jeho obhajca Marek Para počas pojednávania na Okresnom súde (OS) Bratislava I v kauze Maják nádeje 7. decembra 2022 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann


Obhajoba sa k prípadu komplexnejšie vyjadrí až po výsluchu svedkov a znalkyne. V prípravnom konaní boli podľa Paru viaceré pochybenia. "Niektoré z nich budeme opätovne namietať pred súdom. Predpokladáme spravodlivé rozhodnutie," doplnil advokát.

Po skončení výsluchu obžalovaného bolo pojednávanie odročené na 26. a 27. apríla 2023. Výsluch by mali absolvovať viacerí svedkovia a znalkyňa.

Nezisková organizácia Maják nádeje vznikla v roku 2002 ako spoločný projekt bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza. Azylové centrum sídlilo v budove na Karpatskej ulici v Bratislave. V polovici roka 2015 prevzal jej vedenie Pavol R., ktorý bol riaditeľom a štatutárom organizácie. Tá je od leta 2016 zrušená.

Exriaditeľ TV Markíza Pavol R. bol už skôr právoplatne odsúdený v kauze falšovania televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Čelí aj obžalobe v kauze prípravy vraždy bývalej spoločníčky v televízii Sylvie Klaus-Volzovej.